Rubriky:

Lyže a snowboard

Lyžaři-běžci našli v Muoniu ideální tréninkové podmínky

4. listopadu 2008 09:29 - MUONIO

Při současném rekordně teplém listopadovém počasí ve střední Evropě našli čeští běžci na lyžích ideální podmínky k přípravě na novou sezónu ve finském Muoniu. Už týden se běžci na severu připravují i s vítězem Světového poháru Lukášem Bauerem, v pondělí večer za nimi dorazila po šestadvacetihodinové cestě mikrobusem, řízeným trenérem Vladimírem Pavlatou, i výprava reprezentačních lyžařek.

V ženském týmu podle naplánovaného scénáře chybí česká jednička Kamila Rajdlová, která pečuje o půlroční dcerku a připravuje se v domácím prostředí. Podle momentálních podmínek si odskočí případně na lyže pouze do Rakouska.

"V Muoniu se pohybují teploty okolo minus osmi stupňů, k dispozici je pětikilometrový okruh. Jeho základ je ještě z loňského sněhu, na kterém je nastříkán technický sníh. Muonio je jediným místem, kde se dá vzhledem k momentálnímu teplu solidně trénovat. Proto sem míří všechny reprezentační týmy," řekl ředitel běžeckého úseku Čestmír Skrbek, jenž koriguje z domova na dálku přípravu všech reprezentačních týmů.

V Muoniu čekají české reprezentanty od 14. do 16. listopadu i úvodní závody letošní sezóny. V pátek budou na programu sprinty, v sobotu běh žen na deset a mužů na 15 km klasicky, v neděli se na stejných tratích poběží volnou technikou. "Tyto závody už budou mít jen kontrolní charakter. Nominace na úvodní závody Světového poháru už mají trenéři ujasněné," dodal Skrbek.

První závod Světového poháru bude na programu 22. listopadu ve švédském Gällivare. Prvním vrcholem běžecké sezóny bude seriál Tour de Ski na přelomu roku, který bude mít dvě české zastávky v Praze a v Novém Městě na Moravě. Hlavním vrcholem pak bude únorové mistrovství světa v Liberci.

ČTK

Časová osa: Lyže a snowboard

Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.