Záhrobská obsadila v prvním slalomu sezóny SP deváté místo

LEVI

Česká lyžařka Šárka Záhrobská obsadila v prvním slalomu sezóny Světového poháru ve finském Levi deváté místo. Úřadující mistryně světa v této disciplíně v sobotu v součtu dvou kol ztratila přesně sekundu a půl na překvapivou vítězku Lindsey Vonnovou ze Spojených států amerických.

Dlouhodobě nejlepší česká sjezdařka Záhrobská se tak dočkala prvních bodů v sezoně, poté co jí před třemi týdny nevyšel úvodní obří slalom v Söldenu. "Slalom byl sice jednoduchý, ale povrch byl hodně ledovatý," řekla ČTK Záhrobská.

Dnes v Levi vyrazila na trať jako úplně první a díky času 54,52 obsadila v úvodním kole dělené sedmé místo spolu s domácí Tanjou Poutiainenovou. V druhém kole zajela česká specialistka na technické disciplíny desátý čas a o dvě příčky si pohoršila.

V obou jízdách byla překvapivě nejrychlejší Američanka Vonnová, jež zaznamenala vůbec první vítězství ve slalomu v SP. Majitelka velkého křišťálového glóbu za celkový triumf v hodnocení seriálu za minulou sezonu, jež se dříve prosazovala především v rychlostních disciplínách, dnes získala 14. výhru v SP.

"Na Vonnové je vidět, že co bylo loni, už letos neplatí," připomněla Záhrobská loňské nevýrazné výkony Američanky ve slalomu. "Měla jsem mezičasy do desátého místa i na té prudké pasáži, a to je pro mě pokrok," prohlásila o své slabině, jízdě na velkém sklonu svahu. "S devátým místem jsem spokojená, ale rezervy tam určitě byly," dodala.

Vonnová jela slalom jako sjezd

Čtyřiadvacetiletá Vonnová porazila o čtyři desetiny sekundy Švédku Marii Pietiläovou-Holmnerovou, třetí byla s odstupem 66 setin Němka Maria Rieschová.

"Miluju Levi, tohle je můj krásný den," řekla novinářům šťastná vítězka, jejímž nejlepším výsledkem ve slalomu bylo dosud čtvrté místo z předloňského roku právě z tohoto finského střediska. Díky dnešnímu vítězství se stala první Američankou v historii, jež dokázala triumfovat ve čtyřech různých disciplínách SP - před dneškem už vyhrála ve sjezdu, superobřím slalomu a kombinaci.

Na cestě za prvenstvím ji nezbrzdila ani chyba v horní části trati druhého kola. "Po ní už jsem si myslela, že je všechno ztraceno. Každopádně jsem ještě víc riskovala a jela jsem to jako sjezd. Měla jsem štěstí, že jsem se udržela na trati," dodala Američanka, která začínala sbírat úspěchy v SP pod dívčím jménem Kildowová.

Kromě Záhrobské další české reprezentantky nebodovaly. Petra Zakouřilová obsadila v prvním kole 47. místo, Eva Kurfürstová byla devětapadesátá.

SP v alpském lyžování - Levi (Fin.)
Ženy - slalom:
1. Vonnová (USA) 1:47,98 min. (53,61+54,37), 2. Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) 1:48,38 (53,99+54,39), 3. Rieschová (Něm.) 1:48,64 (54,08+54,56), 4. Hospová (Rak.) 1:48,94 (53,83+55,11), 5. Zuzulová (SR) 1:49,10 (54,59+54,51), 6. Poutiainenová (Fin.) 1:49,28 (54,52+54,76), 7. Pärsonová 1:49,30 (54,90+54,40), 8. Borssenová (obě Švéd.) 1:49,46 (54,62+54,84), 9. Záhrobská (ČR) 1:49,48 (54,52+54,96), 10. Bergmannová (Něm.) 1:50,10 (54,83+55,27), ...47. Zakouřilová, 59. Kurfürstová (obě ČR) nepostoupily do 2. kola.
Průběžné pořadí SP (po 2 z 35 závodů): 1. Vonnová 129, 2. Poutiainenová a Pietiläová-Holmnerová 120, 4. Zettelová (Rak.) 100, 5. Rieschová 80, 6. Pärsonová 72, ...16. Záhrobská 29.