Bauer dojel v Kuusamu druhý, překvapivě vyhrál Sundby

KUUSAMO/PRAHA

Český běžec na lyžích Lukáš Bauer obsadil v nedělním závodě Světového poháru na 15 km klasicky druhé místo. V Kuusamu byl rychlejší pouze překvapivý vítěz Nor Martin Johnsrud Sundby, na něhož král minulé sezony ztratil 3,5 sekundy. Bauer si připsal první letošní umístění na stupních vítězů poté, co začal závod na své nejsilnější trati velmi zvolna.

Po třech kilometrech ztrácel na nejlepší přes dvacet sekund a na mezičasech se krčil ve čtvrté desítce. Poté ale začal zrychlovat, naopak do té doby nejrychlejší Rus Alexandr Legkov postupně uvadal a skončil až šestý. Bauerův finiš stačil na všechny soupeře kromě Johnsruda Sundbyho, jenž se dočkal životního úspěchu.

Čtyřiadvacetiletý "rozbíhač" norské štafety dosud v závodech Světového poháru skončil kromě jednoho prvenství ze sprintu dvojic nejlépe desátý. Také třetí Sami Jauhojärvi z Finska může po nedělním výkonu mluvit o životním výsledku, v individuálním závodě si vyrovnal osobní maximum ze stejné distance loni v Davosu.

„Nerozumím ničemu, jsem v nebi. Během závodu jsem nevěřil tomu, že bych mohl vyhrát. Měl jsem pomalý start, ale pak jsem zrychloval. Bylo to úžasné,“ řekl po závodě v rozhovoru pro Eurosport šťastný vítěz.

Vedle Bauera se neztratili ani další reprezentanti. Se ztrátou 51 sekund doběhl do cíle v šestnáctém nejlepším čase Martin Jakš, bodoval i 23. Jiří Magál. Více než dvě minuty ztratili 56. Václav Kupilík a 58. Martin Koukal.

<tbody><tr class="invert"><td>Kuusamo - 15 km klasicky:</td></tr><tr><td>1. Johnsrud Sundby (Nor.) 37:52,5, 2. <strong><em>Bauer</em></strong> (ČR) -3,5, 3. Jauhojärvi (Fin.) -14,1, 4. Rönning (Nor.) -14,7, 5. Kershaw (Kan.) -20,3, 6. Legkov (Rus.) -22,3, 7. Veerpalu (Est.) -22,8, 8. Olsson (Švéd.) -24,0, 9. Filbrich (Něm.) -33,8, 10. Dementěv (Rus.) -37,4, ...16. <strong><em>Jakš</em></strong> -51,5, 23. <strong><em>Magál</em></strong> -1:08,9, 56. <strong><em>Kupilík</em></strong> -2:15,4, 58. <strong><em>Koukal</em></strong> (všichni ČR) -2:23,4.</td></tr><tr class="invert"><td>Pořadí SP (po 3 z 31 závodů):</td></tr><tr><td>1. Johnsrud Sundby 113, 2. <strong><em>Bauer</em></strong> 109, 3. Hellner (Švéd.) a Hattestad (Nor.) oba 100, 5. Jauhojärvi 100, 6. Piller Cottrer (It.) 92, ...36. <strong><em>Jakš</em></strong> 21, 51. <strong><em>Magál</em></strong> 8, 61. <strong><em>Kožíšek</em></strong> (ČR) 4.</td></tr></tbody>