Rubriky:

Lyže a snowboard

V Novém Městě chybí jen jeden mrazivý den k zajištění Tour de Ski

9. prosince 2008 14:17 - JIHLAVA

Už pouze jeden mrazivý den potřebují pořadatelé třetího dílu seriálu Tour de Ski v běhu na lyžích v Novém Městě na Moravě k tomu, aby měli připravenou základní variantu okruhů pro tento závod. Světová elita v čele s obhájcem prvenství ve Světovém poháru Lukášem Bauerem se představí v Novém Městě 31. prosince a 1. ledna.

"Dnes byla sněhová děla v provozu od jedné hodiny v noci až do poledne. Když ještě jednu noc bude mrznout, tak se nám podaří dokončit zasněžení stadiónu a sprinterského okruhu, k tomu budeme mít v zásobníku na kupě sníh na zhruba 1,5 kilometru," řekl na tiskové konferenci v Jihlavě předseda organizačního výboru Zlaté lyže Petr Honzl.

Novoměstský závod je zajištěn i po ekonomické stránce. "Museli jsme ale sáhnout k výrazným úsporám. Důvod k neklidu ale zatím není," poznamenal marketingový manažer Jiří Hamza. "Infrastruktura na lyžařském stadionu v Novém Městě na Moravě se bude rozvíjet nadále, samotný stadion patří k nejlepším na světě. Připravujeme jej na mistrovství světa v biatlonu 2013. Naším cílem je udržet se v příštích sezónách v seriálu Světových pohárů v běhu na lyžích," doplnil Hamza.

Definitivní je i startovní listina

Definitivní podobu už dostala i listina účastníků. V letošním seriálu Tour de Ski se na start postaví 74 mužů a 65 žen ze dvaceti zemí. Chybět budou reprezentanti USA a Japonska, kterým termín na přelomu roku nevyhovuje programu přípravy na únorové mistrovství světa v Liberci.

V Tour de Ski se naopak představí nejlepší norští i švédští lyžaři, kteří zase řešili problémy se závody Světového poháru ve Vancouveru. Vzhledem k blízkosti obou termínů poletí do Kanady z obou severských zemí druhá garnitura. Důležitou roli při rozhodování sehrála komplikovaná doprava do zámoří a také devítihodinový časový posun.

Sedm závodů v devíti dnech

Tour de Ski se uskuteční od 27. prosince do 4. ledna a bude opět součástí SP. V devíti dnech nabídne sedm závodů na čtyřech různých místech: v německém Oberhofu, Praze, Novém Městě na Moravě a italském Val di Fiemme.

V Novém Městě se poběží na Silvestra závody mužů na 15 kilometrů klasicky a žen na 10 km stejnou technikou. Na Nový rok jsou na programu sprinterské závody v obou kategoriích.

ČTK

Časová osa: Lyže a snowboard

Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.