Tour de Ski vyhrál suverénní Cologna, Bauer byl jedenáctý

VAL DI FIEMME

Vítězem Tour de Ski se stal švýcarský běžec na lyžích Dario Cologna, který udržel první místo v nedělním stíhacím závodu na 10 km ve Val di Fiemme. Za ním doběhli Nor Petter Northug a Němec Axel Teichmann. Obhájce prvenství v Tour Lukáš Bauer obsadil jedenácté místo, na které se posunul z 19. pozice.

Objev letošní sezóny Cologna už od začátku dnešní poslední etapy svůj náskok ještě zvyšoval a bylo zřejmé, že ho jen těžko někdo ohrozí. Poslední metry na vrcholu sjezdovky Alpe Cermis už si vychutnával s vlajkou v rukách. Za ním se ale odehrával tuhý boj. Z páté pozice na startu se postupně kupředu posouval Northug a Teichmanna předjel jen několik stovek metrů před cílem.

"Od začátku se mi jelo dobře a dneska jsem měl náskok, což mi pomohlo, takže se mi stoupalo do sjezdovky v pohodě. Nebylo to nic extrémního," řekl celkový vítěz třetího ročníku Tour. Energii mu prý dodala skutečnost, že startoval první. "A když máte formu..." usmál se. "Byl to krásný den a celá Tour byla nádherná," rozplýval se Bauerův nástupce.

Bauer na rozdíl od sobotní dvacítky klasicky měl v neděli mnohem lepší den. Z 19. místa na startu zahájil neuvěřitelnou stíhací jízdu a jen těsně se nevešel do elitní desítky, kterou si vytyčil za svůj cíl. V porovnání časů byl dnes rychlejší než celkový vítěz Cologna a celkově prohrál jen se čtyřmi soupeři. Jedenáctým nejrychlejším mužem dne byl Jiří Magál.

Bauer na rozdíl od sobotní dvacítky klasicky měl v neděli mnohem lepší den. Z 19. místa na startu zahájil neuvěřitelnou stíhací jízdu a jen těsně se nevešel do elitní desítky, kterou si vytyčil za svůj cíl. V porovnání časů byl dnes rychlejší než celkový vítěz Cologna.

Tour de Ski - konečné pořadí:
1. Cologna (Švýc.) 2:46:05,4 hod., 2. Northug (Nor.) -59,0, 3. Teichmann (Něm.) -1:02,8, 4. Di Centa (It.) -1:22,2, 5. Ročev (Rus.) -1:31,0, 6. Gaillard (Fr.) -1:39,1, 7. Piller-Cottrer (It.) -1:52,7, 8. Johnsrud Sundsby (Nor.) -2:06,3, 9. Dementěv (Rus.) -2:13,8, 10. Jauhojärvi (Fin.) -2:16,4, 11. Bauer -2:20,8, ...37. Magál -7:30,5, 41. Razým (všichni ČR) -8:20,9.