Nor Gjedrem vyhrál sprint biatlonistů v Poháru IBU v Novém Městě

NOVÉ MĚSTO NA MORAVĚ

Norský biatlonista Hans Martin Gjedrem zvítězil v dnešním sprintu Poháru IBU v Novém Městě na Moravě před německými závodníky Christophem Kniem a Danielem Grafem. Českým reprezentantům se na domácích tratích příliš nedařilo. Nejlepší z nich Vít Jánov obsadil 33. místo. V závodě ženy byla nejrychlejší bezchybně střílející Rakušanka Iris Waldhuberová, nejlepší Češka Miroslava Špácová skončila devatenáctá.

Biatlon - ilustrační foto

Na startu chyběl vedoucí závodník Poháru IBU Nor Frode Andresen. Roli favorita převzal třetí v průběžné klasifikaci Knie, který bezchybně střílel a po polovině závodu měl na Gjedrema, jenž na první střelecké položce jednou minul, náskok 15 sekund. Nor ale ve druhé polovině skvělým během ztrátu nejen zlikvidoval, ale získal dalších téměř patnáct sekund.

"Jde mi ještě o nominaci na mistrovství světa, proto je mým cílem být co nejlepší. Ve druhé polovině závodu jsem se vydal ze všech sil. Vítězství si hodně cením, důležité bude potvrdit tento výsledek zítra," řekl ČTK Gjedrem.

Jánov se připravil o lepší výsledek nepřesnou střelbou, na každé položce jednou chyboval. "Škoda, že jsem si situaci více nepohlídal a střílel rychle. Stoupání bylo těžké, tratě zvlhly. Ve sjezdech mi příliš nejely lyže, které mám na tvrdý sníh," uvedl Jánov.

Waldhuberová sváděla boj o prvenství s Němkou Rony Beerovou, která doplatila na jednu střeleckou chybu a skončila těsně druhá. Sprint nevyšel vedoucí závodnici poháru Němce Juliane Döllové, která třikrát minula terč a skončila osmá. Přesto si udržela celkové první místo.

Špácová dosáhla nejlepšího výsledku v sezoně. "Výkonnost mi graduje. I když tentokrát nebyly podmínky zcela podle mých představ. Nejraději mám mokrý sníh, který mi umožní vyklouzat kopec," uvedla.

Před rokem na mistrovství Evropy v Novém Městě vybojovala Zuzana Tryznová stříbrnou medaili, dnes dvakrát chybovala ve střelbě a skončila jednadvacátá. "Hledám stále běžeckou i střeleckou formu," posteskla si.

V sobotu jsou na programu stíhací závody, do kterých postoupilo 60 nejlepších z dnešních sprintů. Muži startují do závodu na 12,5 km v 10 hodin a ženy na 10 km ve 13 hodin.

Pohár IBU v biatlonu v Novém Městě na Moravě - sprint:
Muži - 10 km: 1. Gjedrem (Nor.) 26:04,3 (1 trestný okruh), 2. Knie -14,5 (0), 3. Graf (oba Něm.) -14,9 (1) 4. Brattsveen (Nor.) -18,8 (1), 5. Habert (Fr.) -21,0 (1), 6. Wick (Něm.) -41,3 (1),... 33. Jánov -2:53,5 (2), 41. Suchánek -3:33,3 (1), 45. Hradecký -3:59 (3),1, 46. Exler -4:04,2 (2), 48. Krištejn -4:13,4 (1), 49. Vávra (všichni ČR) -4:16,2 (1).
Ženy - 7,5 km: 1. Waldhuberová (Rak.) 22:25,8 (0), 2. Beerová (Něm.) -2,0 (1), 3. Sokolovová (Rus.) -22,4 (3), 4. Mörkveová (Nor.) -28,5 (1), 5. Königová -33,3 (1), 6. Henneckeová (obě Něm.) -40,8 (2),... 19. Špácová -1:46,3(1), 21. Tryznová -1:50,4 (2), 24. Zvařičová -2:18,4 (2), 28. Davidová 2:47,5 (1), 30. Bečajová (všechny ČR) -2:51,6 (0).