Skokan Koudelka byl v Zakopaném čtvrtý, Janda šestý

ZAKOPANÉ

Čtvrté místo obsadil český skokan na lyžích Roman Koudelka v pátečním závodě Světového poháru v Zakopaném. V Polsku se dařilo také bývalému vítězi SP Jakubu Jandovi, který obsadil šesté místo. Z vítězství se radoval Rakušan Wolfgang Loitzl.

Roman Koudelka

Devatenáctiletý Koudelka k dobrému umístění zamířil už v prvním kole, kdy díky skoku 125,5 metru dlouho vedl a nakonec skončil třetí. V druhé části předvedl skok dlouhý 124 metrů, o osm metrů kratší než vítězný Loitzl, a počtvrté v kariéře obsadil v závodě SP čtvrté místo.

Koudelka si výsledek pochvaloval zejména proto, že se sezona nerozjela úplně podle jeho představ. "Takže tohle je pro mě povzbuzení, protože ty plány před sezonou byly trochu lepší, ale stále se ten výsledek nějak nedostavoval. Dneska to konečně vyšlo," řekl v rozhovoru s ČTK Koudelka, jehož dosavadním nejlepším výsledkem v sezoně bylo deváté místo v prosinci v Pragelatu. Pak už se do desítky nedostal.

Nejvíc ho překvapila skutečnost, že vůbec nebyl nervózní, což se mu moc často nestává. Pomohla mu prý k tomu třetí pozice po prvním kole. "Takže jsem si věřil, měl jsem vcelku velký náskok a doufal, že by to mohlo vyjít do trojky," podotkl.

Moc chtěl poprvé v kariéře na stupně vítězů ve Světovém poháru, to se mu ale nakonec nepovedlo. "Ale i s tímhle výsledkem jsem moc spokojen, protože jsem udělal dva výborné skoky. To jsem potřeboval. Je to zase další impulz makat dál," prohlásil Koudelka, kterého federace FIS vyhlásila hvězdou dne. Opět neskákal ve své oranžové helmě, kvůli jejíž barvě se mezi vedením svazu a Koudelkovými zástupci rozhořel spor. Zatím nebyl vyřešen.

Janda výsledek bere

Janda se po prvním kole dělil o čtvrté místo s domácím Adamem Malyszem a s Němcem Martinem Schmittem. V druhém kole doletěl na značku 120 metrů, což mu stačilo na šesté místo. Pro bývalého vítěze SP to byl nejlepší výsledek od března 2007, kdy byl čtvrtý na závodech ve finském Kuopiu.

"Ten výsledek beru, i když jsem měl v prvním kole štěstí na vítr, ale to k tomu prostě patří," řekl Janda spolupracovníkovi ČTK. Od úterý se připravoval v polské Visle se slovinským koučem Vasjou Bajcem, s nímž v letošní sezoně obnovil spolupráci, která mu před třemi lety vynesla triumf ve Světovém poháru a v Turné čtyř můstků.

"To je pro mě důležité, protože vím, že ta spolupráce skutečně nese ovoce. Tohle byl další postupný krok," uvedl Janda. Ještě společně testují nové lyže a materiál na kombinézu. "Pořád hledáme a spekulujeme, proto ten výsledek beru. Je to další povzbuzení do další práce," prohlásil s tím, že cíl je jasný - mistrovství světa v Liberci.

Do druhého kola postoupil z českých skokanů ještě Martin Cikl, který nakonec obsadil 31. místo. V sobotu je v Zakopaném další závod, pak tým odletí do Kanady, kde skokani při závodech otestují můstky pro olympijské hry 2010. Následné Světového poháry v Japonsku reprezentanti vynechají a budou se připravovat na mistrovství světa, nejspíš na Ještědu v Liberci.