Bauer vyhrál závod na 15 km klasicky v estonském Otepää

OTEPÄÄ

Český běžec na lyžích Lukáš Bauer vyhrál sobotní závod Světového poháru na 15 kilometrů klasickou technikou v estonském Otepää a připsal si první vítězství v sezóně. Devátý triumf v kariéře vybojoval obhájce prvenství v seriálu s náskokem 1,5 sekundy před Švédem Johanem Olssonem. "Bylo to o fous, ale vyhrál jsem!" radoval se.

Třetí skončil Francouz Vincent Vittoz, který na Bauera ztratil přes devět sekund.

Českého lyžaře v poslední době trápily zdravotní potíže, ale ve své oblíbené disciplíně se předvedl ve výborné formě. Zopakoval si rok starý scénář, kdy se rovněž po nemoci vrátil prvenstvím v Otepää na klasické patnáctce.

"Před odjezdem do Otepää jsem toho moc nenatrénoval, protože jsem si chtěl po Tour de Ski pořádně odpočinout a také jsem bojoval s nemocí. Hlavním cílem je samozřejmě mistrovství světa v Liberci, ale je fajn se přesvědčit, že to měsíc před šampionátem vypadá dobře," řekl novinářům Bauer. Vrchol sezóny na severu Čech začne 18. února.

Bauer vedl od druhého mezičasu

Bauer vedl od druhého mezičasu. Postupně si vypracoval téměř desetisekundový náskok, z kterého sice Olsson v závěru výrazně ukrojil, ale zůstal druhý. Jednatřicetiletý český běžec navázal na listopadové druhé místo na stejné trati z finského Kuusama, které bylo dosud jeho jediným medailovým úspěchem v sezóně. Díky 29. místu bodoval také Jiří Magál.

Na páté příčce doběhl vítěz Tour de Ski Švýcar Dario Cologna, který dosáhl svého nejlepšího výsledku na klasické patnáctce v kariéře a upevnil si vedení ve Světovém poháru. Před druhý Petterem Northugem z Norska má náskok 182 bodů.

Olssonovi těsně uniklo druhé vítězství za sebou. V polovině prosince vyhrál klasickou patnáctku v Davosu a od té doby ve Světovém poháru nezávodil. "Byl jsem přes Vánoce dlouho doma, takže jsem před cestou sem musel nasadit dietu o chlebu a vodě. Jsem spokojený, protože trať je tady hodně těžká," uvedl osmadvacetiletý Švéd, který se prosadil na stupně vítězů teprve podruhé v kariéře.

Závod SP v běhu na lyžích v Otepää:
Muži - 15 km klasicky: 1. Bauer (ČR) 35:43,6, 2. Olsson (Švéd.) -1,5, 3. Vittoz (Fr.) -9,3, 4. Teichmann (Něm.) -12,9, 5. Cologna (Švýc.) -19,2, 6. Hjelmeset -19,6, 7. Rönning (oba Nor.) -20,2, 8. Jauhojärvi (Fin.) -24,3, 9. Mae (Est.) -25,5, 10. Södergren (Švéd.) a Johnsrud Sundby (Nor.) oba -29,1, ...29. Magál -1:29,5, 36. Koukal -1:40,8, 39. Novák -1:44,8, 50. Šperl -2:27,3, 53. Jakš (všichni ČR) -2:32,1.