Hromadný závod biatlonistek v Anterselvě vyhrála Jurjevová

ANTERSELVA

Ruská biatlonistka Jekatěrina Jurjevová vyhrála nedělní závod s hromadným startem na 12,5 kilometru v rámci Světového poháru v Anterselvě. Do cíle dojela s náskokem 13 sekund před druhou Švédkou Helenou Jonssonovou a třetí Kaisou Mäkäräinenovou z Finska. Díky třetímu triumfu v kariéře si Jurjevová pojistila celkové vedení v seriálu.

Ruska jako jediná z celého startovního pole neminula ani jeden terč, přesto na vedoucí pozici dlouho ztrácela téměř celou minutu.

Tradičně nejrychlejší běžkyně Němka Magdalena Neunerová totiž na prvních třech položkách zastřílela také čistě a jela si pro suverénní vítězství. Při poslední střelbě ve stoje však totálně vyhořela a po pěti chybách se propadla na konečnou sedmou pozici.

Ve třicetičlenném startovním poli se na základě výsledků SP neobjevila žádná česká biatlonistka.

Mezi muži se radoval Stephan

Pro první vítězství v závodě Světového poháru v kariéře si v neděli v italské Anterselvě doběhl německý biatlonista Christian Stephan, který triumfoval v závodě s hromadným startem. Jediný Čech na startu Michal Šlesingr obsadil se čtyřminutovou ztrátou předposlední 28. místo.

Šlesingr nabral ztrátu hned na první střelecké položce, po níž musel na dva trestné okruhy. Pak se mu už manko nepodařilo smazat a nejlepší pozicí českého reprezentanta v průběhu závodu bylo 25. místo po druhé střelbě. Horší než Šlesingr byl pouze Ital Christian De Lorenzi, který musel na deset trestných okruhů, Francouz Vincent Defrasne závod nedokončil.

Stephan v Anterselvě o dvě desetiny vteřiny porazil Rakušana Dominika Landertingera, třetí doběhl se ztrátou necelých tří sekund Rus Ivan Čerezov. Německý reprezentant byl v závodě SP poprvé v životě na stupních vítězů, jeho předchozím nejlepším výsledkem bylo páté místo ze sprintu v Oberhofu před dvěma týdny.

Závod s hromadným startem SP biatlonistů v Anterselvě:
Ženy - 12,5 km:
1. Jurjevová (Rus.) 36:37,8 min. (0 tr. okruhů), 2. Jonssonová (Švéd.) -13,4 (1), 3. Mäkäräinenová (Fin.) -27,8 (2), 4. Wilhelmová (Něm.) -28,2 (3), 5. Olofssonová-Zideková (Švéd.) -28,6 (3), 6. Henkelová -36,8 (4), 7. Neunerová (obě Něm.) -46,0 (5), 8. Zajcevová (Rus.) -48,7 (3), 9. Aafedtová Flatlandová -1:02,2 (1), 10. Bonnevieová-Svendsenová (obě Nor.) -1:11,3 (2).
Průběžné pořadí SP (po 14 z 26 závodů):
1. Jurjevová 567, 2. Wilhelmová 520, 3. Neunerová 502, 4. Jonssonová 486, 5. Slepcovová 481, 6. Achatovová (obě Rus.) 443, ...48. Rezlerová 55, 63. Vejnarová 36, 67. Vítková (všechny ČR) 29.
Muži - 15 km:
1. Stephan (Něm.) 37:19,9 (1 tr. okruh), 2. Landertinger (Rak.) -0,2 (3), 3. Čerezov (Rus.) -2,8 (2), 4. Sumann (Rak.) -3,7 (3), 5. Björndalen (Nor.) -3,7 (4), 6. Čudov (Rus.) -6,2 (3), 7. Sikora (Pol.) -6,4 (4), 8. Mesotitsch -7,7 (1), 9. Eberhard (oba Rak.) -9,6 (3), 10. Os (Nor.) -54,1 (4), ...29. Šlesingr (ČR) -4:06,9 (4).
1. Svendsen (Nor.) 568, 2. Sikora 554, 3. Bergman (Švéd.) 456, 4. Björndalen 448, 5. Čudov 446, 6. Ferry (Švéd.) 428, ...23. Šlesingr 187, 42. Vítek 84, 48. Holubec 75, 49. Dostál 73, 50. Soukup 73, 84. Moravec (všichni ČR) 9.