Akrobatická skokanka Konopová byla desátá a zřejmě pojede na OH

Akrobatická skokanka na lyžích Martina Konopová obsadila v nedělním závodu Světového poháru v kanadském Mt. Gabrielu nečekané desáté místo, které jí nejspíš zajistí účast na olympijských hrách ve Vancouveru. Dvaadvacetiletá lyžařka splnila nominační kritéria mezinárodní federace FIS a Mezinárodního olympijského výboru, Český olympijský výbor o podmínkách nominace teprve rozhodne.

Konopová splnila desátým místem českou nominační normu, kterou bude ČOV schvalovat na svém plénu 22. dubna. Měla by se tak stát první českou akrobatickou skokankou na lyžích, jež bude závodit na olympiádě.

Do finále se Konopová dostala po dvojitém saltu s jedním vrutem z posledního dvanáctého místa. Díky preciznímu dvojitému saltu bez vrutů se ve finále posunula ještě o dvě pozice.

Ve Světovém poháru přitom startovala teprve podruhé, před týdnem skončila v Lake Placid na 21. pozici. Loni závodila pouze v Evropském poháru, kde byla dvakrát třetí.

Závod mužů v kanadském středisku ještě neskončil.

SP v akrobatických skocích na lyžích v Mt. Gabrielu:
Ženy: 1. Lassilaová (Austr.) 185,94, 2. Čcheng Šuang 181,18, 3. Čao Šan-šan (obě Čína) 170,41, ...10. Konopová (ČR) 142,66.
Průběžné pořadí SP (po 4 z 8 závodů): 1. Lassilaová 271, 2. Čao Šan-šan 174, 3. Čang Sin (Čína) 169, ...25. Konopová 36.
Muži: 1. Omischl (Kan.) 242,45, 2. Slivec (Běl.) 240,95, 3. Lambert (Švýc.) 233,95, ...25. Dobřanský (ČR) 85,83 - nepostoupil do finále.
Průběžné pořadí SP (po 4 z 8 závodů): 1. Omischl 177, 2. Peterson (USA) 152, 3. Nissen (Kan.) 145, ...40. Dobřanský 7.