Rubriky:

Lyže a snowboard

Walchhofer ohromil ostatní lyžaře dvojitým sjezdem na MS

7. února 2009 15:01 - VAL D'ISERE

Zlatou medaili ze sjezdu na mistrovství světa ve Val d'Isere sice překvapivě získal Kanaďan John Kucera, v cíli však sami závodníci oslavovali Rakušana Michaela Walchhofera. Ten se pro ně stal hrdinou, neboť velmi náročnou sjezdovku Bellevarde sjel kvůli chybě organizátorů hned dvakrát. Stříbrný Švýcar Didier Cuche před ním dokonce poklekl do sněhu a navrhl pro něj diamantovou medaili.

Třiatřicetiletý Walchhofer byl jako vedoucí muž sjezdu ve Světovém poháru jedním z hlavních kandidátů na medaili, ovšem doplatil na to, že nedělní závod silně ovlivnila mlha. Walchhofer měl být totiž na startu podle rozhodnutí jury pozdržen, ovšem startér rakouského favorita pustil na trať, kterou projel až ve 12. čase.

"Pak ale ke mně přišel organizátor, že prý kvůli chybě jury mohu jet ještě jednou," popsal situaci po dojezdu Walchhofer. "Řekl jsem si, kdy zase dostaneš šanci na opravu? S trenérem jsme se ale rozhodli, že pojedu, jen pokud se počasí zlepší," dodal.

Když se mlha rozplynula, jako předposlední ze všech závodníků se vydal na sjezdovku ještě jednou. Přestože si polepšil na deváté místo, nakonec mu to nebylo nic platné. Následné protesty některých reprezentací, které se rovněž cítily poškozeny, donutily organizátory výsledek druhé Walchhoferovy jízdy zrušit. Rakušan tak získal alespoň respekt ostatních lyžařů. Většina z nich totiž dojela do cíle zcela vyčerpaná.

Švýcar Cuche dokonce Walchhoferovi vzdal poctu tím, že si před ním po dojezdu do cíle klekl do sněhu. "Podle mě byl měl Walchhofer získat diamantovou medaili. Dát si tenhle sjezd dvakrát, to z něj dělá pravého vítěze. Klobouk dolů," uvedl Cuche, který přiznal, že se cítil unavený už v polovině sjezdovky. "Walchhofer dnes začal revoluci v lyžování. Odteď se sjezdy pojedou na dvě jízdy," vtipkoval zas Walchhoferův reprezentační kolega Hermann Maier.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard