Obří slalom vyhrála Hölzlová, Záhrobská skončila šestnáctá

VAL D´ISERE

Vítězkou obřího slalomu na mistrovství světa ve Val d´Isere se stala Němka Kathrin Hölzlová. Stříbro ve čtvrtek získala Slovinka Tina Mazeová a bronz vybojovala Finka Tanja Poutiainenová. Česká lyžařka Šárka Záhrobská skončila na 16. příčce.

Záhrobská, která den před závodem oslavila čtyřiadvacáté narozeniny, měla již po prvním kole třísekundovou ztrátu, když podobně jako další lyžařky doplatila na zhoršující se podmínky na trati. Ve druhém předvedla osmou nejlepší jízdu, ale pomohlo jí to pouze k posunu o dvě místa. Další Češka Lucie Hrstková nedokončila první kolo.

"Myslím, že jsem se s tím nakonec popasovala dobře," řekla v cíli českým novinářům Záhrobská. Po prvním kole byla rozmrzelá, ale druhá část závodu jí vyšla o poznání lépe. Mohlo za to i počasí, neboť mlha se nad svahem rozplynula. "Bylo to o dost lepší, aspoň byly vidět nerovnosti a na těch jízdách to bylo poznat," prohlásila po svém nejlepším výkonu v sezoně v obřím slalomu. Dosud bylo jejím maximem 17. místo v Aspenu.

Svah byl připraven dobře

Prudký svah náročné sjezdovky Bellevarde ji nepřekvapil, i když na něm ve čtvrtek jela poprvé. "Nehledala jsem tam nějaké nedostatky anebo záludnosti. Trať připravili perfektně, nebyla tak ledovatá, jako ji měli muži," uvedla. Závod podle ní nebyl výjimečný. "Stává se, že bývá špatná viditelnost, to není nic neobvyklého," komentovala mlhu v prvním kole.

"Sjezdovka je náročná pouze profilem. Po dlouhé době je na mistrovství těžký svah, když se podíváme na šampionáty zpátky, byly to sjezdovky spíš mírné," řekla mistryně světa ve slalomu, v němž ji čeká v sobotu obhajoba titulu.

Čtyřiadvacetiletá Hölzlová vybojovala pro Německo první medaili od olympijských her v roce 2002, kdy byla Martina Ertlová třetí v superkombinaci. Na titul čekala německá reprezentace od roku 1978, kdy obří slalom na domácí půdě v Ga-Pa vyhrála Maria Eppleová.

Druhé kolo bylo brutální, řekla vítězka

Nová mistryně světa přitom byla dosud v obřích slalomech ve Světovém poháru nejlépe druhá v Lenzerheide před dvěma lety a třetí před měsícem v Mariboru. Ve Val d'Isere však předvedla vyrovnané jízdy a dojela si pro životní úspěch. "Když jsem viděla čas, věděla jsem, že to bude stačit na medaili. Ale rozhodně jsem nečekala zlato," uvedla Hölzlová. "Jen jsem nechala lyže jet. Přitom druhé kolo bylo mnohem těžší než první. Bylo brutální," dodala.

Hölzlové výrazně pomohlo i zaváhání největších favoritek. V prvním kole nejrychlejší Kathrin Zettelová korunovala rakouskou marnost ve Val d'Isere, když pokazila druhou jízdu a skončila šestá. "To je život. Ve druhé jízdě jsem udělala tři chyby a už bylo těžké to dohnat. Po první chybě jsem věděla, že musím riskovat a to přineslo další chyby," konstatovala Zettelová.

Zázrak se nekonal ani v případě její reprezentační kolegyně Nicole Hospové, která nastoupila k prvnímu závodu po více než měsíci, kdy si léčila poraněné vazy v koleně. Obhájkyně zlata z Aare nabrala více než čtyřsekundovou ztrátou a skončila na 23. místě.

Švýcarka Lara Gutová ani nedokončila první kolo a propadly i Švédka Anja Pärsonová s Němkou Marií Rieschovou či další Rakušanka Andrea Fischbacherová.

Suverénně nejrychlejší jízdou druhého kola se na stříbrnou pozici vyhoupla Mazeová, přestože jí po prvním kole patřilo až patnácté místo.

Mistrovství světa, obří slalom žen:
1. Hölzlová (Něm.) 2:03,49 (1:00,21+1:03,28), 2. Mazeová (Slovin.) -0,09 (1:01,54+1:02,04), 3. Poutiainenová (Fin.) -0,54 (59,93+1:04,10), 4. Karbonová (It.) -0,67 (1:00,92+1:03,24), 5. Kirchgasserová -0,73 (1:00,80+1:03,42), 6. Zettelová (obě Rak.) -0,82 (59,53+1:04,78), 7. Worleyová (Fr.) -1,14 (1:00,45+1:04,18), 8. Pietiläová-Holmnerová (Švéd.) -1,22 (1:01,46+1:03,25), 9. Rebensburgová (Něm.) -1,25 (1:00,10+1:04,64), 10. Görglová (Rak.) -1,48 (1:01,16+1:03,81), ...16. Záhrobská -2,77 (1:02,54+1:03,72), Hrstková (obě ČR) - nedokončila 1. kolo.