Krýzl se ve Val d'Isere blýskl osmým místem ve slalomu

VAL D´ISERE

Lyžař Kryštof Krýzl obsadil osmé místo ve slalomu na mistrovství světa ve Val d'Isere a postaral se o nejlepší výsledek českých mužů v této disciplíně v historii. Za vítězným Rakušanem Malfredem Prangerem v neděli zaostal o 2,4 sekundy. Druhý Čech na startu Filip Trejbal první kolo nedokončil.

"Je to největší úspěch mé kariéry, jsem strašně nadšený," jásal v cílovém prostoru dvaadvacetiletý Krýzl, jenž byl dosud ve Světovém poháru nejlépe třináctý v lednovém slalomu ve Schladmingu a v celkovém hodnocení disciplíny mu patří až 35. místo.

V neděli ve Val d'Isere Krýzl zazářil již v prvním kole, kde se startovním číslem 36 zajel devátý nejrychlejší čas. Ve druhém byl sice po jízdě na jistotu jedenáctý, i tak se ale nakonec v celkovém pořadí posunul. "První kolo bylo z mé strany vynikající, jel jsem na absolutní risk, ve druhém jsem to v určitých místech podržel. Měl jsem přitom na mysli, že moc chci být do první patnáctky kvůli bodům do startovní listiny slalomu," vysvětloval český slalomář.

Podobně jako při sobotní slalomu žen, kdy z výpadku vedoucích závodnic vytěžila Šárka Záhrobská stříbro, i v neděli velká část nejrychlejších závodníků druhé kolo nedokončila, když pod tlakem nezvládli nástrahy rozbité trati a upadli. "To, že vypadlo šest borců z první osmičky, nebyla náhoda, ta trať byla extrémně těžká," podotkl Krýzl.

S medailovým snem se musel rozloučit průběžně druhý Švéd Johan Brolenius, Rakušan Benjamin Raich, Američan Ted Ligety i domácí favorit Jean-Baptista Grange, který tak nenaplnil francouzský sen o zlaté medaili. Zastoupil ho však Julien Lizeroux, který po stříbru ze superkombinace vybojoval druhé místo i dnes. Bronz získal překvapivě Kanaďan Michael Janyk.

Pranger po vítězství v prvním kole jel jako poslední a věděl, že mu stačí jízda na jistotu, aby udržel výrazný náskok. Jednatřicetiletý vítěz tří slalomů Světového poháru vybojoval první zlato pro rakouské muže na šampionátu, čímž trochu zmírnil rozčarování alpské velmoci.

Druhý z českých slalomářů Filip Trejbal stejně jako další 38 lyžařů z 75 startujících nedokončil první kolo, když neprojel jednu z posledních branek.

Mistrovství světa ve sjezdovém lyžování - slalom mužů:
1. Pranger (Rak.) 1:44,17 (52,49+51,68), 2. Lizeroux (Fr.) 1:44,48 (52,98+51,50), 3. Janyk (Kan.) 1:45,70 (54,37+51,33), 4. Neureuther (Něm.) 1:45,89 (54,98+50,91), 5. Hargin (Švéd.) 1:46,23 (54,42+51,81), 6. Missillier (Fr.) 1:46,46 (55,18+51,28), 7. Thaler (It.) 1:46,54 (55,46+51,08), 8. Krýzl (ČR) 1:46,57 (54,37+52,20), 9. Imboden (Mold.) 1:46,72 (54,88+51,84), 10. Cochran (USA) 1:46,83 (55,98+50,85), ...Trejbal (ČR) - nedokončil 1. kolo.