Vonnová obhájila celkové vítězství ve sjezdu Světového poháru

Americká lyžařka Lindsey Vonnová získala stejně jako v minulé sezoně malý glóbus za triumf ve Světovém poháru ve sjezdu. Vedoucí žena celkového pořadí seriálu si trofej zajistila v předstihu sobotním dvanáctým místem v bulharském Bansku, což je její letošní nejhorší výsledek ve sjezdu.

Úřadující mistryně světa ve sjezdu a super-G Vonnová ztratila 2,19 sekundy na rakouskou vítězku Andreu Fischbacherovou. V čele pořadí má nicméně čtyřiadvacetiletá Američanka před finále SP nedostižný náskok před Švýcarkou Dominique Gisinovou, jež obsadila deváté místo.

"Letos mi cesta za malým glóbem trvala trochu déle a ani dneska jsem nejela nejlépe. Ale pořád mám radost, je to velký úspěch. Vyhrát Světový pohár je těžké, ale obhájit ho je ještě náročnější," řekla Vonnová.

Vonnová se stala druhou americkou lyžařkou, která dokázala SP ve sjezdu vyhrát ve dvou sezónách po sobě. V letech 1995 a 1996 se to povedlo Picabo Streetové. "Že jsme spolu s Picabo jediné Američanky, kterým se to povedlo, je skvělé," citovala Vonnovou agentura AP. "Přijde mi to jako včera, kdy jsem byla na její autogramiádě... Od té doby byla mým velkým vzorem," dodala.

Třiadvacetiletá Fischbacherová svým triumfem potvrdila, že se jí v Bansku daří. V pátečním sjezdu, jenž byl náhradou za zrušený prosincový závod ve Svatém Mořici, obsadila v Bulharsku druhé místo.

Vzdálená příbuzná Hermanna Maiera vyhrála s náskokem 26 setin sekundy před Slovinkou Tinou Mazeovou a po téměř dvou letech ukončila čekání rakouských žen na vítězství ve sjezdu. Třetí byla páteční vítězka Fabienne Suterová ze Švýcarska.

Ačkoli si Vonnová zajistila malý glóbus za sjezd, mírně si pohoršila v boji o obhajobu celkového triumfu v SP. V sobotu ji předstihla její hlavní konkurentka Maria Rieschová z Německa, jež skončila osmá. Na Vonnovou však stále ztrácí výrazných 336 bodů.

České reprezentantky se závodů v Bansku nezúčastnily.

Sjezd SP lyžařek v Bansku:
1. Fischbacherová (Rak.) 1,45,81 min., 2. Mazeová (Slovin.) -0,26, 3. Suterová -0,39, 4. Gutová (obě Švýc.) -0,62, 5. N. Fanchiniová (It.) -0,80, 6. Rollandová (Fr.) -1,26, 7. Görglová (Rak.) -1,48, 8. Maria Rieschová (Něm.) -1,71, 9. Gisinová (Švýc.) -1,92, 10. Mancusová (USA) -2,02.
Průběžné pořadí sjezdu (po 6 ze 7 závodů): 1. Vonnová (USA) 402 b., 2. Gisinová 291, 3. Fischbacherová 281, 4. Mazeová 240, 5. N. Fanchiniová 226, 6. Pärsonová (Švéd.) 220.
Průběžné pořadí SP (po 27 z 34 závodů): 1. Vonnová 1456 b., 2. Maria Rieschová 1120, 3. Pärsonová 960, 4. Zettelová (Rak.) 885, 5. Poutiainenová (Fin.) 713, 6. Suterová 614, ...12. Záhrobská 472.