Nor Svindal získal malý glóbus za superobří slalom

AARE

Norský lyžař Aksel Lund Svindal získal malý křišťálový glóbus za superobří slalom. Díky druhému místu ve čtvrtečním posledním závodě sezóny v této disciplíně Světového poháru ve švédském Aare předstihl Hermanna Maiera, který dosud pořadí super-G vedl. Ve finále SP však Rakušan skončil až sedmnáctý a nebodoval.

Závod vyhrál Ital Werner Heel, který byl o sedm setin rychlejší než Svindal. Třetí skončil další italský reprezentant Christof Innerhofer. Maier závod po velké chybě na začátku totálně pokazil a v celkovém pořadí super-G se nakonec propadl až na čtvrtou příčku.

Svindal si stříbrnou příčkou upevnil vedení v celkovém pořadí Světového poháru. Náskok na dnes čtvrtého Rakušana Benjamina Raicha zvýšil na 102 bodů. Seveřan se přitom na start postavil, i když měl v noci horečku a moc se nevyspal. Na jeho výkonu nebylo silné nachlazení znát. "Teď se cítím lépe. Musel jsem jet rychle, protože Raich jel rychle," řekl šestadvacetiletý lyžař v cílovém prostoru.

V Aare je ještě na programu obří slalom a slalom speciál, v nichž by měl být Raich podle papírových předpokladů lepší. Norský lyžař může po návratu po těžkém zranění zopakovat celkový triumf z roku 2007, kdy dominoval rovněž i super-G, Raich celkově ovládl Světový pohár o rok dříve.

Problémy ve slalomu

Před dvěma lety si Svindal zajistil velký křišťálový glóbus patnáctým místem v závěrečném slalomu, které mu přineslo potřebný bod. V této sezóně se ještě ve slalomu nikdy nedostal do bodované třicítky. "Myslím, že budu mít ve slalomu problémy," řekl k závodu, v němž se může v sobotu rozhodovat o celkovém vítězi SP.

Raich byl rád, že se udržel Svindalovi na dohled. "Věděl jsem, že musím jet rychle. Zajet rychle, nebo jet domů, to bylo dnešní heslo. S výkonem jsem spokojený," uvedl Rakušan.

Před technickými disciplínami se do žádných siláckých proslovů nepouštěl. "Je pravda, že jsou to mé silné disciplíny, ale Svindal je o více než sto bodů vepředu. Šance stále žije, ale bude to těžké. Když budu mít šanci, tak se jí chopím," dodal.

Závod SP v superobřím slalomu mužů v Aare
1. Heel (It.) 1:13,41, 2. Svindal (Nor.) -0,07, 3. Innerhofer (It.) -0,20, 4. Raich (Rak.) -0,21, 5. Fill (It.) -0,74, 6. Janka (Švýc.) -0,79, 7. Walchhofer (Rak.) -0,85, 8. Defago (Švýc.) -0,86, 9. Guay (Kan.) -0,92, 10. Grünenfelder (Švýc.) -0,96.
Konečné pořadí super-G (po 6 závodech): 1. Svindal 292, 2. Heel 256, 3. Defago 242, 4. Maier (Rak.) 231, 5. Innerhofer 168, 6. Walchhofer 162, ...50. Záhrobský (ČR) 2.