Rubriky:

Lyže a snowboard

Byla zahájena kontrola veřejných zakázek pro lyžařské MS v Liberci

16. března 2009 14:37 - BRNO

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dnes zahájil kontrolu veřejných zakázek souvisejících s přípravou nedávného mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci. Kontrola navazuje na předchozí zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ).

Kontrola, která potrvá do čtvrtka, se týká magistrátu města Liberce a Technické univerzity v Liberci jako zadavatelů zakázek. "Rozhodli jsme se, že kontrolu zahájíme až po skončení šampionátu, protože v tomto případě nehrozilo žádné nebezpečí z prodlení. Žádná lhůta patrně nemůže být promlčena a žádnému výběrovému řízení již nezabráníme, protože všechny práce byly vykonány ještě před začátkem mistrovství světa," uvedl pro ČTK předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina.

V únoru podal Nejvyšší kontrolní úřad trestní oznámení na neznámého pachatele v souvislosti s postupem města a Technické univerzity při přípravě sportovišť pro MS. Podle závěrů úřadu se prohospodařily desítky miliónů korun.

Rozsah případných pochybení potvrdí kontrola

Technická univerzita podle Nejvyššího kontrolního úřadu v letech 2006 a 2007 neoprávněně získala ze státního rozpočtu téměř 14 miliónů korun. Město i univerzita zásadní pochybení, či porušení zákona již dříve odmítly; mluvčí pořadatelů MS Zdeněk Soudný dokonce označil zprávu NKÚ za cílený útok proti šampionátu.

Ministerstvo školství před dvěma týdny přiznalo, že při financování příprav MS chybovalo. Poukazuje ale na to, že případná pochybení spadají do období 2005 až 2008. "Způsob, jakým se v Liberci utrácely peníze, pokládám za přinejmenším problematický. Z dosavadních informací vyplývá, že následná kontrola bude moci potvrdit, zda a v jakém rozsahu k případným pochybením došlo," uvedl ministr Ondřej Liška před dvěma týdny.

Lyžařský šampionát v Liberci vyšel daňové poplatníky na více než dvě miliardy korun.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard