Vedoucí žena SP Majdičová vyhrála třetí závod za sebou

STOCKHOLM

Vedoucí žena Světového poháru Petra Majdičová ze Slovinska vyhrála středeční sprint klasickou technikou ve Stockholmu a připsala si třetí vítězství za sebou. Mezi muži na kilometrové trati ovládli stupně vítězů Norové s vítězem Johanem Kjölstadem. Jako jediný z českých reprezentantů postoupil z kvalifikace Aleš Razým, jenž ale vypadl hned ve čtvrtfinále a celkově obsadil 18. místo.

Sprint kolem královského paláce před zraky 10 000 fanoušků včetně švédského panovníka Carla XVI. Gustava byl prvním závodem čtyřdílného finále SP, které se letos boduje jako celek podle vzoru Tour de Ski. Série pokračuje v pátek, sobotu a neděli dalšími třemi závody ve Falunu a celkový vítěz získá bonus 200 bodů. Jednotlivé podniky jsou ohodnoceny pro nejrychlejšího 50 body.

Protože nárok na bodový zisk bude mít jen ten, kdo absolvuje všechny čtyři závody, budou držitelé křišťálových glóbů známi až v neděli. Z mužů má k celkovému vítězství nejblíže trojnásobný mistr světa z Liberce Petter Northug, jenž vede o 20 bodů před vítězem Tour de Ski Dariem Colognou. Mezi ženami podpořila své šance na triumf Majdičová, jež minulý týden vyhrála sprint v Trondheimu a o víkendu svou aktuální formu potvrdila i vítězstvím v nejdelším vypisovaném závodě na 30 kilometrů.

Majdičová ve středu za sebou ve finále nechala Finku Aino-Kaisu Saarinenovou a domácí Annu Olssonovou. K postupu do vyřazovacích bojů byla blízko Kamila Rajdlová, jež obsadila 36. pozici, Ivana Janečková byla klasifikována na 62. místě.

Razým postoupil jedenáctým kvalifikačním časem. Ve své čtvrtfinálové rozjížďce obsadil čtvrté místo a byl vyřazen. Další Češi z kvalifikace nepostoupili - Lukáš Bauer byl třiačtyřicátý, Dušan Kožíšek obsadil 45. místo, daleko v poli poražených skončili také Martin Koukal, Milan Šperl i Jiří Magál.

Finále bylo podle očekávání norskou záležitostí. Úřadující mistr světa ze sprintu dvojic a vicemistr v jednotlivcích Kjölstad zvítězil před krajany Johnem Kristianem Dahlem a Eldarem Rönningem.

Světový pohár v běhu na lyžích ve Stockholmu (sprint 1 km klasicky):
Muži: 1. Kjölstad 2:13,9 min., 2. Dahl -1,6, 3. Rönning (všichni Nor.) -2,1, 4. Jönsson (Švéd.) -3,9, 5. Krjukov (Rus.) -5,1, 6. Lassila (Fin.) -6,4, ...18. Razým - vyřazen ve čtvrtfinále, 43. Bauer, 45. Kožíšek, 54. Koukal, 59. Šperl, 90. Magál (všichni ČR) - nepostoupili z kvalifikace.
Průběžné pořadí finále SP (po 1 ze 4 závodů): 1. Kjölstad 2:21,6, 2. Dahl -5,0, 3. Rönning -10,7, 4. Jönsson -13,3, 5. Lassila -17,0, 6. Krjukov -17,2, ...17. Razým -48,3, 43. Bauer -1:07,7, 45. Kožíšek -1:07,9, 54. Koukal -1:09,0, 59. Šperl -1:09,6, 90. Magál -1:19,6.
Ženy: 1. Majdičová (Slovin.) 2:36,3 min., 2. Saarinenová (Fin.) -0,5, 3. Olssonová (Švéd.) -1,2, 4. Muranenová -1,8, 5. Kuitunenová (obě Fin.) -2,7, 6. Sachenbacherová-Stehleová (Něm.) -3,4, ...36. Rajdlová, 62. Janečková (obě ČR) - nepostoupily z kvalifikace.
Průběžné pořadí finále SP (po 1 ze 4 závodů): 1. Majdičová 2:44,0, 2. Saarinenová -2,9, 3. Olssonová -5,5, 4. Muranenová -6,0, 5. Kuitunenová -12,6, 6. Brunová-Lieová (Nor.) -18,8, ...36. Rajdlová -1:07,1, 62. Janečková -1:18,8.