Koudelka se rozloučil se SP skokanů na lyžích devátým místem

Skokan na lyžích Roman Koudelka se rozloučil se sezónou devátým místem v posledním závodě Světového poháru v letech ve slovinské Planici. Devatenáctiletý český reprezentant tak zaznamenal nejlepší umístění v letech v kariéře. Z vítězství se radoval Harri Olli z Finska, již jistý vítěz SP Gregor Schlierenzauer skončil pátý.

Koudelka těžil z toho, že první kolo bylo kvůli velkému větru a obavám o bezpečnost skokanů restartováno. První skok mu nevyšel, ale při opakovaném pokusu doletěl do vzdálenosti 201,5 metru, čímž si vyrovnal osobní rekord, a patřilo mu osmé místo. V druhém kole Koudelka skočil 195,5 metru a v konečném pořadí si o jednu příčku pohoršil.

Deváté místo je pro tohoto českého skokana osobním maximem v letech. Jeho dosavadním nejlepším výsledkem byla týden stará 17. příčka z Vikersundu. "Jsem moc spokojený, ale popravdě řečeno úplně nechápu, jak to že mi to na letech začalo tak jít," uvedl v rozhovoru pro ČTK Koudelka, který byl v prvním pátečním závodu kvůli nevyhovující kombinéze diskvalifikován. "V kvalifikaci byla v pořádku, pak ne. Nechápu to," řekl.

Olli si pro třetí triumf v závodech SP v kariéře doletěl díky výkonům 211 a 219,5 metru. Na druhém místě skončil Polák Adam Malysz, o třetí místo se podělili domácí Robert Kranjec a Švýcar Simon Ammann.

V prvním kole byl na spadnutí světový rekord, rozhodčí ale úvodní část dvakrát restartovali a snížili nájezd. Nejvíc na to doplatil Schlierenzauer, protože po druhém restartu zbýval na můstku už jen on a do té doby se létalo těsně pod hranicí dosavadního maxima, které před čtyřmi lety právě v Planici stanovil výkonem 239 metrů Nor Björn Einar Romören.

Koudelku těšilo, že letos svou výkonnost stabilizoval. Výsledkem byla 16. příčka v konečném pořadí SP. "Šlo to pořád dopředu, byl jsem víckrát v desítce, mám další zkušenosti. Za to jsem moc rád," řekl nejlepší český skokan. V sezoně mu udělalo radost hlavně deváté místo na velkém můstku na mistrovství světa v Liberci. Trochu ho zklamalo páté místo týmu v soutěži družstev, které přitom bylo velkým překvapením. "Jednou tu medaili získáme."

V letní přípravě na olympijskou sezonu se chce opět o něco posunout k absolutní světové špičce. "Musím zapracovat trochu na nájezdovém postavení," uvedl. Nejprve si však dopřeje odpočinek. "Mám toho plné zuby, hlavně zapomenout na skoky," prohlásil. Uvažuje o tom, že byl jel na lyže, ale na sjezdové. "Možná dojde i na moře, ale nejdřív musím do školy," řekl student sportovního gymnázia v Jilemnici.