Švýcar Cologna vyhrál SP běžců na lyžích, Bauer byl ve Falunu dvanáctý

FALUN

Třiadvacetiletý Švýcar Dario Cologna se stal nejmladším vítězem Světového poháru běžců na lyžích za posledních 25 let. Premiérový triumf v kariéře si zajistil vítězstvím ve finále seriálu ve švédském Falunu, které vyvrcholilo stíhacím závodem na 15 km volnou technikou. Z trůnu sesadil Lukáše Bauera, který dnes proběhl cílem na 12. místě a v konečné pohárové klasifikaci skončil devátý. Ve finále seriálu si z českých běžců vedl nejlépe Martin Koukal, jenž skončil devátý.

Z trůnu sesadil Lukáše Bauera, který dnes proběhl cílem na 12. místě a v konečné pohárové klasifikaci skončil devátý, což je po loňském vítězství a pátém místě v roce 2003 jeho třetí nejlepší umístění v SP. Ve finále seriálu si z českých běžců vedl nejlépe Martin Koukal, jenž skončil devátý.

"Já jsem nakonec rád, protože před sezonou jsem na Světový pohár vůbec nekoukal. Chtěl jsem medaili z MS," řekl stříbrný medailista z Liberce Bauer.

Cologna si po sobotním vítězství ve skiatlonu prvenství ve finále v klidu pohlídal, i když na patnáctikilometrové trati dosáhl až dvacátého času. Nejrychlejší byl Rus Sergej Širjajev, který za dílčí triumf obdržel bonus 50 bodů. Cílem proběhl na desátém místě těsně za Koukalem.

Na druhém místě ve finále SP skončil s více než čtyřicetivteřinovou ztrátou Vincent Vittoz z Francie, třetí byl Rus Alexandr Legkov.

Colognu, jenž absolvoval celou trať sólo s velkým náskokem, Bauer s Koukalem porazili na 15 kilometrech o více než deset sekund. V pohárovém finále za ním však zaostali o více než minutu.

"Na Světový pohár jsem se zaměřil až po mistrovství světa, a to na jeho distanční část," vysvětloval Bauer. Nejprve chtěl tuto kategorii vyhrát, pak v ní být alespoň na stupních vítězů. Skončil ale pátý. "Nepodařilo se mi to, ale přesto si myslím, že to je obrázek velmi dobrého závodění," prohlásil.

Třicetiletému Koukalovi vyšlo finále náramně, když v pátečním prologu obsadil třetí místo a v sobotním skiatlonu byl sedmý. "Měli jsme plán s Kukínem jet na nejlepší čas, ale bylo vidět, že se to sjede a pojede se ve skupině, což se stalo," řekl Bauer. "Ale tvořili jsme tempo," uvedl. Sám zavrávoral ve finiši. "Proto jsem dojel ze skupiny poslední," vysvětlil.

Bauer byl rád, že už je konec sezony, i když trénink a závodění ho pořád baví. "Stačilo by mi tak na dva týdny zapomenout na lyžování a pak by to mohlo klidně začít nanovo," prohlásil. "Letní činnost bych si klidně rád odpustil, ale je to tak nastavený," uvedl.