Valentovi úvod SP nevyšel

Michal OsobaČTK

Dvěma dvanáctými místy zahájil akrobatický lyžař Aleš Valenta novou sezónu Světového poháru, když v Mt. Bulleru pokazil oba finálové skoky. "Jinak to byl dobrý trénink," našel pozitiva na cestě do Austrálie. Oba závody vyhrál Kanaďan Steve Omischl.

Aleš Valenta

V sobotním závodě se během finále prudce změnilo počasí a svůj skok neustála polovina z dvanácti akrobatů. Omischl stihl skočit ještě před začátkem hustého sněžení a z dvanáctého místa se katapultoval až do čela.

"Měli jsme trochu pech, ale v tom je náš sport těžký," uvedl Valenta, jenž těsně před odrazem na čerstvém sněhu výrazně zpomalil a tři salta se čtyřmi vruty neměl nárok zvládnout. Vyletěl jen do výšky běžné pro dvojná salta, dopadl bokem a spadl.

"Naštěstí se nic nestalo, jsem v pohodě," ujistil Valenta, jenž považoval za chybu svého týmu, že neměl dobře upravený nájezd. "Musíme si o tom promluvit. Není možné, když někdo nepostoupí do finále, aby odjel domů. Měl by pomáhat," zlobil se olympijský vítěz.

Rozhodčí nepoznali čtyři vruty

Od začátku závodu měl smůlu. "Byl to srandovní den," smál se. V prvním skoku dělal tři salta a čtyři vruty, ale rozhodčí mu dali nízké známky. "Nepoznali, že jsem skočil čtyři vruty," divil se a po uznaném protestu skok opakoval.

Před nedělní soutěží v tréninku střídal můstky a pro závod si vybral kanadský typ, který je méně prudký než evropský. V obou kolech opět předvedl trojné salto se čtyřmi vruty. V kvalifikaci se mu skok povedl i s dopadem a byl pátý. Finále ovšem pokazil. "Byl to důsledek odrazu, moje chyba. Vyletěl jsem z můstku strašně moc vpředu," sdělil.

Po návratu do centra ve Štítech se zaměří na vylepšení techniky nájezdu. "Jsem dlouho sbalený a pozdě si stoupám. Teď bylo vidět, že kvůli tomu, jak jsem byl dlouho ohnutý, jsem na odrazu zaspal," odhalil svůj nedostatek otec malého Denise. Akrobaté se ve Štítech v soutěži představí koncem září na umělé hmotě. Zimní SP skokanů by měl pokračovat až 5. prosince ve finském středisku Ruka.

Výsledky:
muži, sobota: 1. Omischl (Kan.) 231,88 b., 2. Ou Sien-tchao (Čína) 231,39, 3. Kaufmann 223,99, 4. Walti (oba Švýc.) 221,42, 5. Daščinskij (Běl.) 220,05, 6. Maruščak (Ukr.) 217,05, ... 12. Valenta (ČR) 154,19.
neděle: 1. Omischl 242,63 b., 2. Daščinskij 235, 3. Walti 232,05, 4. Čchiou Sen (Čína) 231,13, 5. Kaufmann 227,87, 6. Rijavec (Rak.) 215,42, ... 12. Valenta 179,55.