Rubriky:

Lyže a snowboard

Činnost organizačního výboru MS v Liberci ukončí právník

16. června 2009 13:55 - LIBEREC

Činnost občanského sdružení FIS Nordic WSC 2009, které v únoru organizovalo mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci, postupně ukončí právník. Výkonný výbor pověřil Ivana Brambaškiho, aby tak učinil po právní i finanční stránce. Brambaški zatím nebyl schopen říct, zda peníze, které poslala organizačnímu výboru Mezinárodní lyžařská federace (FIS), budou stačit na pokrytí všech pohledávek.

Pořadatelé dostali v pondělí poslední splátku od FIS ve výši 2,35 miliónu švýcarských franků, přibližně 42 miliónů korun. Celá částka bude nejspíš použita na uhrazení dluhů, které se však podle některých informací pohybují až kolem 100 miliónů korun. "V tuto chvíli to nebudu komentovat. Vím, že se nejedná o zanedbatelné částky, ale konkrétní čísla neznám. Musím to prostudovat, to mě čeká v příštích týdnech," řekl Brambaški ČTK.

Oficiální pohledávky vůči týmu Kateřiny Neumannové činí asi 43 miliónů korun. Liberečtí pořadatelé proto již začátkem měsíce začali vyjednávat s novou vládou o další finanční pomoci.

Neumannová se v pondělí sešla s ministrem financí Eduardou Janotou, ale podle mluvčího ministerstva Ondřeje Jakoba šlo jen o popis situace ohledně vypořádání lyžařského šampionátu. "Setkání nebylo o žádných garancích. Ministr financí byl informován o určitých problémech v souvislosti s úhradou závazků, na které nejsou finanční zdroje. Doporučil, aby proběhlo další jednání za účasti ministryně školství, ministra financí a zástupců občanského sdružení, to jest i primátora Liberce," uvedl Jakob v tiskové zprávě.

Zákon o rozpočtových pravidlech

Otázka poskytnutí garancí se řídí zákonem o rozpočtových pravidlech. "Bez schválení konkrétního zákona v parlamentu týkajícího se případné garance není možné z úrovně exekutivy, tedy ani z úrovně ministerstva financí či vlády nic garantovat," uvedl Jakob.

Státní pokladnu už šampionát přišel na více než dvě miliardy korun. "Budu se muset do detailů zorientovat a projít veškeré potřebné podklady a doklady, které se za tu dobu nashromáždily. Určitě to potrvá v řádu měsíců," uvedl Brambaški.

Pokud se potvrdí, že závazky budou vyšší, než je organizační výbor MS schopen splatit, pak je otázkou, kdo dluhy uhradí. Deník MfDnes přišel začátkem června s informací, že by tak měly učinit město Liberec a Svaz lyžařů ČR. Právní rozbor, který si nechal vypracovat Radiožurnál, mluví jinak. Dlužníkem prý zůstává jen občanské sdružení.

Další dotace jsou málo pravděpodobné

"Podle informací, kterými disponuji, je ten vztah věřitelsko-dlužnický, kdy tím dlužníkem zůstává občanské sdružení, které bylo původně pořadatelem celé akce. Takže v zásadě svaz lyžařů a město Liberec nejsou povinny závazky hradit," řekl Radiožurnálu Luděk Lisse z Ústavu práva a právní vědy.

Podle Lisseho je málo pravděpodobné, že by přišly další dotace od státu. V případě dluhů by se tak ze zákona měl vyhlásit úpadek společnosti. Následně rozprodat majetek a uspokojit alespoň část věřitelů. Podle informací Radiožurnálu pořadatelé očekávají, že jeho prodejem získají částku zhruba tři miliony korun.

Činnost organizačního výboru je naplánována do června 2010. Do té doby bude mimo jiné prodávat majetek a dodávat hodnotící a shrnující dokumenty. Další schůze organizačního výboru je naplánována podle informací ČTK na 22. června.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard