Rubriky:

Lyže a snowboard

Zemřel slavný rakouský lyžař Toni Sailer

25. srpna 2009 08:12 - VÍDEŇ

Ve věku 73 let zemřel v pondělí po dlouhé nemoci několikanásobný olympijský vítěz a mistr světa v alpském lyžování Toni Sailer. Informovala o tom agentura APA.

Sailer během kariéry získal tři zlaté olympijské medaile. Na hrách v Cortině d'Ampezzo 1956 ovládl sjezd, slalom i obří slalom a stal se prvním závodníkem, který na jedné olympiádě vyhrál všechny závody v alpském lyžování. Protože v té době platily ZOH i za mistrovství světa, odvezl si Sailer z Cortiny celkově sedm zlatých, neboť zvítězil i v tehdy neolympijské kombinaci.

Rakouský lyžař má na kontě ještě další čtyři medaile z mistrovství světa. V roce 1958 v Bad Gasteinu triumfoval ve sjezdu, obřím slalomu a kombinaci, ve slalomu pak přidal stříbro.

Sailer se stal lyžařskou legendou za pouhých pět let, kariéru ukončil v roce 1959 jako třiadvacetiletý. Poté se z něj stal zpěvák a herec, vystupoval v množství filmů, většinou komediích alespoň částečně z alpského regionu, kde mohl předvést své lyžařské umění. V letech 1972-1976 působil jako technický ředitel Rakouského lyžařského svazu a dvě desetiletí až do roku 2006 byl ředitelem závodu na slavné sjezdovce Hahnenkamm v rodném Kitzbühelu.

Za své úspěchy dostal od Mezinárodního olympijského výboru v roce 1985 Olympijský řád a v roce 1999 ho jeho krajané zvolili rakouským sportovcem století. "Jako malý kluk jsem chtěl být prostě jako on," uvedl olympijský vítěz ve sjezdu z roku 1976 Franz Klammer.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard