Záhrobská byla v prvním slalomu v Levi osmá, vyhrála Rieschová

LEVI

Na osmém místě skončila česká lyžařka Šárka Záhrobská v úvodním slalomu Světového poháru ve finském Levi. Závod v sobotu vyhrála Němka Maria Rieschová, obhájkyně malého křišťálového glóbu za slalom, která porazila o osm setin úřadující vítězku Světového poháru Američanku Lindsey Vonnovou.

Česká lyžařka Šárka Záhrobská v Levi

Třetí byla domácí Tanja Poutiainenová, která v říjnu vyhrála zahajovací obří slalom v Söldenu. Nejlepší tři závodnice si udržely pořadí po prvním kole. Vonnová zajela ve druhém kole nejrychlejší čas, ale na Rieschovou nestačila.

"Jsem spokojená, osmé místo je dobré," uvedla na svém webu Záhrobská po závodu v místě, kde loni zahájila slalomový program devátou příčkou. Získala prvních 32 bodů v sezóně a zařadila se po dvou závodech na průběžné 14. místo ve Světovém poháru.

Vicemistryně světa Záhrobská byla po první kole desátá se ztrátou jedné sekundy a 48 setin na Rieschovou. "Nebyla to jízda podle mých představ. Mám na víc. Ale ztráta na třetí nebo čtvrté místo není velká," řekla v rozhovoru české verzi Eurosportu.

Ve druhé jízdě Záhrobská zvládla branky bez větších problémů a po projetí cílem vedla. "Jela jsem už mnohem uvolněněji a líp. Jenže tu ztrátu jsem už nenahnala. V dolní prudší části trati se měnil rytmus jízdy, ale branky nebyly nijak zvlášť zavřené," uvedla. Z lyžařek, které byly po prvním kole před ní, za sebe odsunula Chorvatku Anu Jelušičovou a Švédku Anju Pärsonovou, která v prostřední prudké pasáži svahu udělala větší chybu.

Zatočená trať

"Bylo to hodně zatočené, ale v minulé sezoně jsem vyhrála hodně slalomů na různých tratích. Nejela jsem perfektně všechny branky, ale v druhé části svahu jsem byla výbušná," řekla Rieschová, úřadující mistryně světa ve slalomu, která měla radost i ze své sestry Susanne. Ta si čtvrtým místem vylepšila své maximum v závodech SP.

Návrat na svahy po vážné zlomenině nohy se vydařil Rakušance Marlies Schildové. Bývalá dvojnásobná vítězka hodnocení slalomu ve Světovém poháru Záhrobskou porazila a skončila šestá.

Úvodní slalom SP nevyšel Slovence Veronice Zuzulové. Čerstvá mistryně Evropy ve slalomu v hale ve Francii první kolo pokazila, obsadila až 39. místo a do druhé jízdy nepostoupila.

Nepříjemné počasí

Závod se již tradičně uskutečnil za umělého osvětlení, protože Levi leží za polárním kruhem a celý den je víceméně šero. "Při prvním kole byla nahoře mlha, která ještě padala dolů, a k tomu namrzající mrholení na brýlích. To bylo docela nepříjemné," řekla Záhrobská.

Hned po dojetí spěchala na letiště, aby se přesunula do Helsinek. Přes Mnichov přiletí v neděli domů a bude mít dva dny na odpočinek. Už ve středu odletí do Ameriky, kde pokračuje Světový pohár poslední listopadový víkend.

Slalom žen Světového poháru v alpském lyžování ve finském Levi:
1. M. Rieschová (Něm.) 1:48,71 (53,92+54,79), 2. Vonnová (USA) 1:48,79 (54,14+54,65), 3. Poutiainenová (Fin.) 1:49,87 (54,64+55,23), 4. S. Rieschová (Něm.) 1:50,04 (54,89+55,15), 5. Kirchgasserová 1:50,32 (54,88+55,44), 6. Schildová (obě Rak.) 1:50,35 (55,10+55,25), 7. Dürrová (Něm.) 1:50,39 (55,38+55,01), 8. Záhrobská (ČR) 1:50,69 (55,40+55,29), 9. Chmelarová (Něm.) 1:51,15 (55,94+55,21), 10. Jelušičová (Chorv.) 1:51,62 (55,17+56,45).
Průběžné pořadí SP (po 2 závodech): 1. Poutiainenová 160, 2. M. Rieschová 113, 3. Vonnová 109, 4. Zetellová (Rak.) 80, 5. Mazeová (Slovin.) 72, 6. Karbonová (It.), ...14. Záhrobská 32.