Běžec na lyžích Bauer byl při premiérovém startu v SP devátý

KUUSAMO

Český běžec na lyžích Lukáš Bauer vstoupil do sezóny nedělním devátým místem v závodě Světového poháru na 15 km klasicky v Kuusamu. Z vítězství se radoval Nor Petter Northug. Pro druhé místo si doběhl Rus Maxim Vylegžanin, třetí byl jeho krajan Alexander Legkov.

Bauer tak při prvním ostrém testu s konkurencí na prahu olympijské sezóny překonal vlastní očekávání. Vítěz SP z roku 2008, který před týdnem vynechal úvodní podnik sezony v norském norském Beitostölenu a po říjnovém výpadku kvůli nemoci se radši věnoval přípravě, podle svých vlastních slov nepočítal s umístěním v elitní desítce.

"Nemám natrénováno tolik, kolik bych si představoval, a přesto jsem v desítce. To je super a je vidět, že na to mám. Byl to rychlý závod a sám jsem hodně překvapený. Hodně mi pomohly výborně připravený lyže," řekl dvaatřicetiletý Bauer po doběhu Českému rozhlasu.

Bauer, který vynechal sobotní sprint a dnes doběhl do cíle se ztrátou 24 vteřin na Northuga, byl v Kuusamu jediným Čechem na bodované pozici. Martin Jakš obsadil 45. místo, Jiří Magál skončil na 65. pozici a Milan Šperl s Martinem Koukalem byli na 67. respektive 70. příčce.

Bauer rozběhl závod pomaleji. "Začátek jsem se snažil lehounce pošetřit, ale po kilometru dvou jsem jel jako finiš do cíle," řekl Bauer. Postupně pak dojížděl před ním startujícího Francouze Jeana Marka Gaillarda. "To pomůže. Hlásili mi i dobrý mezičasy," podotkl.

Vicemistr světa z Liberce a bývalý vítěz Světového poháru Bauer zamířil z Kuusama hned do Helsinek a v pondělí dorazí na chvilku domů. "Důležité bude kvalitně potrénovat, a proto nejpozději ve čtvrtek musíme za sněhem. Budeme zvažovat účast v Davosu," naznačil, že ještě neví, jestli pojede 12. prosince ve Švýcarsku volnou patnáctku.