Koukal skončil ve sprintu v Düsseldorfu osmý

DÜSSELDORF

Osmé místo obsadil lyžař Martin Koukal ve sprintu Světového poháru v Düsseldorfu a postaral se o dosud nejlepší český výsledek v sezóně. Další reprezentant Dušan Kožíšek ve čtvrtfinále upadl a z dalších bojů byl vyřazen. Pro premiérové výhry v kariéře si v sobotu doběhli Rus Alexej Pětuchov a Švédka Hanna Falková.

V kvalifikaci na kilometrové trati volnou technikou na tom byl Kožíšek lépe a postupoval s 11. časem, Koukal si účast ve vyřazovací fázi zajistil 17. nejrychlejším časem. Nedařilo se naopak šestému nejlepšímu sprinterovi z mistrovství světa v Liberci Aleši Razýmovi, jemuž scházela na elitní třicítku více než sekunda.

Kožíšek ve čtvrtfinálovém běhu v jedné ze zatáček přišel o lyži a jeho šance se rozplynuly. Také Koukal začal pomaleji, v závěru se ale protlačil na čtvrtou pozici a díky času se jako poslední protlačil do semifinále. V něm rovněž útočil zezadu, na lepší než čtvrté místo ve své jízdě ale nestačil.

"Určitě to zvedne náladu. Jsem rád, že se ukázalo, že umím furt lyžovat," radoval se Koukal, kterému se nepovedl vstup do sezóny. Před startem v Düsseldorfu si odpočinul doma s rodinou a ve sprintu se mezi elitní desítku dostal poprvé po více než pěti letech. Naposledy byl sedmý v Trondheimu v únoru 2004. "Zase jsem se o něco oproti předchozím letům ve sprintu zlepšil, zrychlil. Vidím rezervy, protože se mi obrovsky nedaří starty, a to je problém," doplnil.

Suverénním způsobem vyhrál kvalifikaci i všechny další běhy Pětuchov, jenž dosud v SP skončil dvakrát druhý. Ve finále si poradil i s čtyřčlennou norskou přesilou, z níž se na stupně vítězů dostali Anders Glöersen a Eirik Brandsdal.

Ještě překvapivější vítězku měl závod žen, kde neměla Česká republika zastoupení. Teprve třetí start v SP proměnila ve vítězství dvacetiletá Falková, těsně za ní doběhly Natalja Korostělevová z Ruska a Slovinka Vesna Fabjanová.