V Davosu vyhrál volnou patnáctku Heikkinen, Češi nebodovali

DAVOS

Závod Světového poháru na 15 km volnou technikou vyhrál v Davosu finský běžec na lyžích Matti Heikkinen. Z kvarteta Čechů byl nejlepší dvaatřicátý Martin Koukal, jenž za vítězem zaostal o minutu a 17 sekund. Na startu se neobjevil Lukáš Bauer, jehož znovu trápí zánět nosohltanu.

Finský běžec na lyžích Matti Heikkinen se raduje z vítězství po závodě Světového poháru v Davosu.

Závod se nevydařil řadě favoritů, naopak skvělý den zažili Francouzi. Ti obsadili plnou polovinu míst v elitní desítce, Maurice Manificat se dokonce poprvé v kariéře postavil na stupně vítězů. O sekundu a půl rychlejší byl Švéd Marcus Hellner, který na vítězného Heikkinena ztratil 14 sekund.

Pětadvacetiletý Fin se k prvnímu triumfu v SP propracoval především díky skvělému finiši. V polovině trati ještě na nejlepší ztrácel čtvrt minuty, na posledním mezičasu už ale vedl.

Úplně vyhořeli Norové, z nichž nejvýše byl na 15. místě Morten Eilifsen. Dosavadní lídr celkového pořadí Petter Northug dokončil závod na 21. místě a o vedení se nyní musí dělit s Heikkinenen. Obhájce prvenství a domácí naděje Dario Cologna skončil dokonce bez bodů jednatřicátý.

Přestože byl Bauer zapsán podruhé v sezoně na startovní listině, ze švýcarského střediska musel odjet domů kvůli zánětu nosohltanu. Česká jednička vynechá i Roglu ve Slovinsku a bude se soustředit na start v Tour de Ski, které začne na Nový rok.

Jeho neúčast opět marně nahrazovali ostatní a v distančním závodě se letos ještě na body nedostali. Koukalovi chyběly na elitní třicítku tři sekundy, čtyřicátému Martinu Jakšovi jedenáct. Jiří Magál obsadil 53. místo a Milan Šperl doběhl 76.

Závody Světového poháru v běhu na lyžích v Davosu:
Muži - 15 km volně:
1. Heikkinen (Fin.) 35:54,8 min., 2. Hellner (Švéd.) -14,4, 3. Manificat -15,9, 4. Jonnier -30,1, 5. Vittoz -31,1, 6. Duvillard (všichni Fr.) -33,6, 7. Freeman (USA) -36,2, 8. Gaillard (Fr.) -37,8, 9. Kershaw (Kan.) -39,0, 10. Piller Cottrer (It.) -40,6, ...32. Koukal -1:17,0, 40. Jakš -1:24,8, 53. Magál -1:48,2, 76. Šperl (všichni ČR) -2:44,4.
Průběžné pořadí SP (po 5 z 32 závodů): 1. Heikkinen 160 b., 2. Northug 160, 3. Hattestad (oba Nor.) 145, 4. Vittoz 125, 5. Hellner 109, 6. Legkov (Rus.) 102, ...38. Koukal 32, 43. Bauer  29, 96. Kožíšek.