Sdruženář Churavý neudržel 3. místo po skoku a klesl na patnácté

Sdruženář Pavel Churavý neudržel v běžecké části Světového poháru v Ramsau třetí místo po skoku a obsadil patnáctou pozici. Potřetí v sezóně zvítězil Francouz Jason Lamy Chappuis a upevnil si vedení v seriálu.

Nejzkušenější český reprezentant Churavý sice vyrazil na desetikilometrovou trať jako třetí, ovšem mezi závodníky byly minimální rozdíly. Desátý muž SP z minulé sezony brzy svou pozici ztratil a zhruba po polovině běhu klesl na konec první desítky. Nakonec doběhl patnáctý, ovšem pouze 21,9 sekundy za vítězným Francouzem. Další tři Češi nebodovali.

Třiadvacetiletý Lamy Chappuis založil na výhru tradičně ve skoku, v němž skončil druhý a startoval sekundu před Churavým. Na rozdíl od něj se však pohyboval stále v čele a v závěru přespurtoval slavného domácího závodníka Felixe Gottwalda. Na třetí místo se skvělým běžeckým výkonem prosadil s číslem 43 Nor Magnus Moan.

"Tohle nebylo moje nejtěžší letošní vítězství, ale jsem na sebe asi nejvíc hrdý, protože jsem porazil olympijského vítěze Felixe Gottwalda," řekl Francouz. "Je skvělé, že vedu Světový pohár, ale letos je hlavním cílem získat medaili na olympiádě," dodal.

Rakouský olympijský vítěz Gottwald dosáhl na první stupně vítězů po comebacku. Naposledy byl na pódiu v březnu 2007 v Oslu, kde shodou okolností nestačil také na Lamyho Chappuise. "Začátek sezony nebyl nic moc, ale v posledních dnech a týdnech jsem dobře potrénoval a je to nádherný pocit stát zase na podiu," uvedl Gottwald.

Páteční závod v Ramsau byl náhradou za zrušené soutěže v Harrachově. O body do SP se bude v tomto rakouském zimním středisku bojovat i v sobotu a v neděli.

SP v severské kombinaci v Ramsau (Rakousko):
1. Lamy Chappuis (Fr.) 22:03,6, 2. Gottwald (Rak.) -2,7, 3. Moan (Nor.) -7,1, 4. Edelmann (Něm.) -7,4, 5. Koivuranta (Fin.) -7,7, 6. Lodwick -8,5, 7. Spillane (oba USA) -9,7, 8. Watabe -11,7, 9. Kobajaši (oba Jap.) -14,2, 10. Demong (USA) -20,3, ...15. Churavý -21,9, 33. Slavík -1:22,1, 35. Dvořák -1:26,6, 43. Vodseďálek (všichni ČR) -1:57,6.
Průběžné pořadí SP (po 5 z 18 závodů): 1. Lamy Chappuis 405, 2. Edelmann 304, 3. Frenzel (Něm.) 240, 4. Tande (Nor.) 226, 5. Koivuranta 202, 6. Manninen (Fin.) 180, ...15. Churavý 85, 24. Dvořák 40, 27. Slavík 36.