Kowalczyková oplatila v Rogle Björgenové porážku ze sprintu

ROGLA

Vítězka minulého ročníku Světového poháru Justyna Kowalczyková z Polska vyhrála běh na 15 km klasicky s hromadným startem ve slovinské Rogle. Kamila Rajdlová skončila na 35. místě. Kowalczyková za sebou udržela skupinku skandinávských běžkyň a pro deváté vítězství v kariéře si dojela s náskokem necelých pěti sekund.

"Byl to velice náročný závod, i proto jsem šťastná, že jsem dokázala vyhrát. Cítila jsem, že jsem silná a měla jsem vynikající lyže," řekla šestadvacetiletá Kowalczyková.

O druhém místě musel rozhodnout fotofiniš. Za Kowalczykovou skončila vedoucí žena seriálu Marit Björgenová z Norska, která porazila Švédku Annu Haagovou o pouhou desetinu sekundy.

Česká lyžařka Kamila Rajdlová doběhla v šestnáctistupňovém mrazu na 35. místě zhruba 17 sekund za poslední bodovanou pozicí. Eva Skalníková obsadila 58. příčku.

Kowalczyková s Björgenovou si vyměnily pořadí ze sobotního sprintu a dominují průběžnému pořadí seriálu. Norská běžkyně si upevnila první místo, na němž má náskok 50 bodů. Obhájkyně velkého Křišťálového glóbu Kowalczyková se za ni posunula ze čtvrté pozice.

Finka Aino-Kaisa Saarinenová sice doběhla do cíle na čtvrtém místě, ale později ji jury diskvalifikovala. Před posledním mezičasem totiž zkřížila cestu domácí Petře Majdičové, která kvůli tomu spadla a ztratila možnost bojovat o vítězství.