Rubriky:

Lyže a snowboard

Lyžařky Čepalovová a Matvějevová dostaly za doping dvouletý trest

23. prosince 2009 12:23 - MOSKVA

Trojnásobná olympijská vítězka v běhu na lyžích Julia Čepalovová a další ruská reprezentantka Natalia Matvějevová byly potrestána za doping dvouletým zákazem startů. V případě Čepalovové je však distanc pouze formální. Lyžařka, která má dnes třiatřicáté narozeniny, v srpnu po oznámení pozitivního nálezu na krevní prostředek EPO ukončila kariéru.

Čepalovová neprošla testem na EPO při lednovém závodě Tour de Ski ve Val di Fiemme stejně jako další ruský lyžař Jevgenij Dementěv. Olympijský vítěz z Turína dostal dvouletý distanc už v listopadu společně s Ninou Rysinovou, jež byla přistižena při dopingu na mistrovství světa do 23 let.

Čepalovová vyhrála už na olympiádě v Naganu 1998 závod na 30 kilometrů, o čtyři roky později ovládla sprint v Salt Lake City a naposledy v Turíně byla členkou vítězné štafety. Tam byla také druhá na volné třicítce za Kateřinou Neumannovou.

Matvějevová měla pozitivní dopingový test na erythropoetin při lednových závodech Světového poháru v kanadském Whistleru. Výsledky zkoušky byly zveřejněny letos v březnu a od té chvíle po lyžařce počítá dvouletý zákaz startů. Specialistka na sprint byla letos čtvrtá na mistrovství světa v Liberci. Ve Světovém poháru vybojovala jedno individuální vítězství a v dalších pěti sprintech jednotlivců se prosadila na stupně vítězů.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard