Rubriky:

Lyže a snowboard

Skokan Janda: Nostalgii nepropadám, snad se teď forma nezasekne

29. prosince 2009 16:01

Český skokan na lyžích Jakub Janda věří, že má před nadcházejícím Turné čtyř můstků vzestupnou formu, což by rád potvrdil i dobrými výsledky. Jeho příprava před Vánocemi mu ve Slovinsku vinou špatného počasí nevyšla podle představ, teď už se však plně soustředí na blížící se závody. „Je pro mě důležité, že pravidelně boduji. Bez bodů jsem v letošní sezóně zůstal jen jedinkrát,“ těší Jandu.

V olympijské sezóně pravidelně bodujete, to jste si přál. Ale naplňují místa nanejvýš ve druhé desítce vaše představy?

Je pro mě důležité, že jsem bez bodů zůstal jen jednou jedinkrát. Ale chci o něco výš.

Přijde po kolísavých výsledcích teď na Turné čtyř můstků zlepšení?

Věřím, že forma je vzestupná, že se nezaseknu.

Přes svátky jste odpočíval, nebo hledal šanci k tréninku?

Po Engelbergu před Vánoci jsem ještě vyrazil do Slovinska, počasí ale na můstku v Kranji nepřálo. Musel jsem odjet, zůstal jsem tedy čistě na kondici.

A co Vánoce? Jaké byly?

Jako každý rok – s rodinou.

Nějaký dárek vás mimořádně potěšil?

Dostal jsem novou peněženku. Mám na ni speciální nároky. Musí být červená. Na tuhle barvu jsem ulítlej. Měl jsem osm let starou roztrhanou černou peněženku s červeným vnitřkem, taková nikde nebyla. Teď jsem tedy bral celočervenou. Od manželky.

K tomu asi nechyběly poznámky, že byste ji hned mohl zaplnit prémiemi z Turné...

Tak jistě. Bylo by to pěkné.

Na Turné jste zažil chvíle asi největší slávy. Vybavují se vám teď častěji?

Na YouTube sem tam narazím na některé skoky z té doby, ale nostalgii nepropadám. Jsou to čtyři roky, čas vrátit nejde.

Turné opět prožijete se slovinským trenérem Bajcem. Těšíváte se na něj, nebo vás děsí, jak to při nezdaru schytáte?

Od toho tu je, aby mi rázně vyčinil a abychom spolu udělali vše pro co nejlepší výsledek.

Roman Koudelka nezávodí, trénuje v Harrachově, místo něj jste jedničkou týmu. Zažívá klasické trápení, které čas od času na skokana přijde, nebo chyboval v přípravě?

V Engelbergu mu to nešlo. Sám chtěl zůstat u tréninku, ale myslím, že se brzo připojí. Je to klasický případ. Když to skokanovi hodně jde, neví proč. Když se nedaří, tak taky neví. Hranice mezi formou a propadákem je tenká, roli hrají centimetry.

Co jste si s sebou vzal na odreagování?

Záhadu zamčeného pokoje, lákal mě i Ztracený symbol od Dana Browna, ale v češtině teprve vyjde. Já jako hodně uvažující čtenář potřebuju takovéhle detektivky nebo thrillery.

Turné od Jandova triumfu v roce 2006
2006: 1. Ahonen (Fin.) a Janda, 32. Hájek, 44. Matura. 2007: 1. Jacobsen (Nor.), 19. Janda, 42. Koudelka, 47. Hájek, 54. Matura. 2008: 1. Ahonen, 11. Koudelka, 25. Janda, 38. Cikl, 41. Matura, 44. Sedlák. 2009: 1. Loitzl (Rak.), 18. Koudelka, 22. Janda, 44. Vaculík, 52. Sedlák. Jandova sezóna 09/10: Kuusamo – 25., Lillehammer – 26. a 13., Engelberg – 18., 32. a 20.
Do závodu v Oberstdorfu (úterý 16.15, Eurosport) se s Jandou (soupeř v 1. kole Ukrajinec Šumbarec) kvalifikovali i Cikl (Nor Romören), Hlava (Francouz Chedal) a Matura (Fin Larinto).

Václav Procházka, Sport.cz, Právo

Časová osa: Lyže a snowboard