První závod turné vyhrál Kofler, v Oberstdorfu byl patnáctý Hlava

OBERSTDORF

Rakušan Andreas Kofler vyhrál dnešní úvodní díl Turné čtyř můstků ve skoku na lyžích v německém Oberstdorfu. Na druhé místo se veleskokem v druhém kole dostal Fin Janne Ahonen, třetí byl Rakušan Thomas Morgenstern. Poprvé v sezóně bodovalo celé kvarteto českých skokanů.

Rakouský skokan na lyžích Andreas Kofler na můstku v Oberstdorfu.

Nejlépe si vedl Lukáš Hlava, který si patnáctým místem vytvořil nejlepší výsledek v kariéře. Jan Matura obsadil 20. místo, Jakub Janda bral body za šestadvacáté místo a hned za ním skončil Martin Cikl.

První kolo ovlivnil hustý déšť, který ustával a zase sílil, a měnící se vítr. Zaplněný stadion zpočátku viděl velmi krátké skoky, a proto jury po deseti dvojicích rozhodla o anulování dosavadních výsledků a zvýšila nájezd o čtyři okna. "Podmínky byly náročné a bylo správné opakovat kolo," uvedl bývalý skokan Andreas Widhölzl.

Z Čechů si skok zopakoval pouze Matura a Fina Villeho Larinta dokázal porazit v obou pokusech. Krátké skoky však i po zvýšeném nájezdu přetrvávaly. Třeba Janda měl ve zkušebním kole pátý nejdelší skok 125,5 metru, ale v prvním kole zvládl 106 metrů. Přesto mu to na postup stačilo, Ukrajince Vitalije Šumbarce porazil o pět metrů.

O překvapení se postaral hlavně Cikl. Český skokan zvládl 108 metrů a o pět desetin bodu vyřadil třetího muže pořadí SP Björna Einara Römorena z Norska, který skočil stejně daleko. Hlavu posunulo do druhého kola 113 metrů a výhra nad Francouzem Emmanuelem Chedalem.

Hlava posílal polibky do kamery

Před finále se v čele seřadila trojice Rakušanů - první byl Kofler, druhý Morgenstern a třetí obhájce prvenství v turné Loitzl. "Pěkný pohled, ne? Budu útočit na výhru," plánoval Loitzl.

Češi se v druhém kole podobně jako většina skokanů o pár metrů zlepšili. Hlava přidal tři metry, chvilku si vychutnával poprvé v kariéře pozici lídra a mohl posílat polibky do kamery. "S druhým skokem jsem spokojen, i když v hlavě vím, že to nebylo nejlepší, ale mám z něj radost," řekl Hlava Radiožurnálu a nestěžoval si ani na nepříjemné počasí. "Tady ty podmínky mám rád, udělal jsem v nich své nejlepší výsledky, takže jsem si s tím hlavu nelámal."

Ve finále překazil rakouskou party pětinásobný vítěz turné Ahonen, který využil dobrého větru a doletěl až na 137 metrů, což byl nejdelší skok večera. "Měl jsem v druhém kole štěstí, protože jsem měl dobré podmínky. Přičítal bych to spíše štěstí," řekl v televizi Fin, který se letos vrátil na můstky kvůli olympiádě. Na otázku, jestli myslí na další výhru v turné, odvětil: "Nechme to být."

Zatímco Loitzl ani Morgenstern nedokázali porazit Ahonena, který byl po prvním kole až jedenáctý, pětadvacetiletému Koflerovi 134 metrů bohatě stačilo k druhé výhře v závodu SP v kariéře - čtyři roky po prvním triumfu. "Senzační! Jsem neskutečně nadšený, doslova blažený," radoval se Kofler.

Zklamaní naopak byli domácí Němci, jejichž nejlepším byl dvanáctý Pascal Bodmer. Pořadatelé prvních dvou závodů Turné tak zažili nejhorší vstup do seriálu za 24 let.

V průběžném pořadí SP se nic nezměnilo. Vede Simon Ammann, který obsadil páté místo, před Rakušanem Gregorem Schlierenzauerem.

První závod Turné čtyř můstků ve skoku na lyžích v Oberstdorfu (Německo):
1. Kofler (Rak.) 265,2 b. (125+134 m), 2. Ahonen (Fin.) 253,3 (116,5+137), 3. Morgenstern 250,3 (124,5+126,5), 4. Loitzl (oba Rak.) 245,4 (124+124), 5. Ammann (Švýc.) 236,6 (119,5+125), 6. Müller (Rak.) 232,9 (116+137), 7. Damjan (Slovin.) 230,9 (121,5+121,5), 8. Malysz (Pol.) 229,7 (117,5+124), 9. Schlierenzauer 228,8 (118+123), 10. Koch (oba Rak.) 227,5 (121,5+121) a Evensen (Nor.) 227,5 (120+120), ...15. Hlava 204,2 (113+116), 20. Matura 197,1 (110,5+114), 26. Janda 184,1 (106+113,5), 27. Cikl (všichni ČR) 182,8 (108+110,5).
Průběžné pořadí SP (po 8 z 24 závodů): 1. Ammann 469, 2. Schlierenzauer 411, 3. Kofler 376, 4. Morgenstern 293, 5. Romören (Nor.) 279, 6. Loitzl 241, ...25. Janda 60, 35. Hlava 27, 40. Cikl 16, 41. Matura 15, 49. Koudelka (ČR) 8.