Rubriky:

Lyže a snowboard

Bauer po nemoci nesnižuje své cíle pro Tour de Ski

30. prosince 2009 10:43 - PRAHA

Lukáš Bauer nehodlá před Tour de Ski ubírat ze svých cílů, i když se na začátku olympijské sezony potýkal se zdravotními problémy. Nejlepší český běžec na lyžích chce skončit do třetího místa celkového pořadí i proto, že se aktuálně cítí dobře a zdráv. Do seriálu vstoupí na Nový rok prologem v německém Oberhofu.

"Plány se nemění, umístění do tří je sice vysoký cíl, ale nechci se vůbec ohlížet na komplikace. Myslím si, že bych měl lyžovat den ode dne líp," napsal Bauer na svých internetových stránkách. Respekt má z prologu a sprintů, v kterých chce ztratit co nejméně.

Pozor si bude dávat na průdušky, aby se mu nachlazení a nemoc opět nevrátily. "Prioritou bude, pokud se pojede v mrazu, abych si hlídal průdušky. Ze soupeřů a ze závodů strach vůbec nemám. Jsem připravený slušně a uvidíme, na co to bude stačit," uvedl.

Svůj zdravotní stav otestoval na sprintech v Karlových Varech a v Německu. "To byly intenzivní závody a vypadá to, že mě to nepoznamenalo. Snad to vydrží," podotkl Bauer.

Nasazena antibiotika

Kvůli nemoci bral dokonce antibiotika a pauzíroval takřka měsíc. Potom trénoval jen zvolna a pocity neměl dobré. "Bylo to ovlivněno dozníváním antibiotik a tím, že jsem trénoval sám a neměl jsem poměření," řekl. V Karlových Varech při sobotní exhibici se mu však už lyžovalo skvěle. "Mám dobrý pocit," dodal Bauer.

Druhý ročník Tour de Ski vyhrál, takže už ví moc dobře, co ho čeká. Na cílové strmé stoupání do sjezdovky Alpe Cermis ve Val di Fiemme se paradoxně i těší. "Bude záležet, z jaké pojedu pozice," uvedl. Loni mohl jet v klidu, měl velký náskok, přesto zajel jeden z nejrychlejších časů etapy. "Chci jet pokaždé dobře, i když to je jeden zabijácký kopec," poznamenal český lyžař.

Závěrečný kopec se mu prý líbil při jeho obou účastech na Tour de Ski. "Těším se i na ten desetidenní kolotoč," konstatoval. S náročným cestováním si starosti nedělá. Například po sprintu 4. ledna v Praze se vydá do Itálie s týmem ještě na noc, nevyužije na přesun následný den volna.

Favoritem Northug

Bauer věří, že Tour de Ski pomůže českým závodníkům po nevýrazném začátku sezóny. Cítí také, že i jeho jméno na startu má pomoci. "Cítím, že se čeká, že Bauer dobře pojede. Klukům to zatím moc nešlo a já doufám, že budu nejlepší," prohlásil. "A snad to bude tak, že oni budou jezdit na body a já někde vepředu. Ne že budou sedmdesátí a já padesátej," uvedl.

Za favorita považuje vedoucího muže Světového poháru Nora Pettera Northuga. "Dobře v Rogle začínal jezdit i Angerer a i dalších dobrých běžců je tam hodně," připomněl německého závodníka a upozornil také na zlepšení obhájce prvenství Daria Cologni v posledních týdnech. "Favoritů je řekněme osm, ale Northug je asi největší, pokud mu vydrží to, co předváděl," připustil Bauer.

Vánoce si s rodinou užil, protože nežil ve spěchu. "Potěšily mě Vánoce, neboť jsem nepřijel domů narychlo z cest, ale byl jsem delší dobu doma," řekl. "Došli jsem s rodinou a hajným do lesa si vybrat stromek, vše se dělalo v klidu a moc se mi to líbilo," dodal.

ČTK

Časová osa: Lyže a snowboard