Sprinty vyhráli Majdičová a Rönning, Bauer v Tour de Ski ztratil

OBERHOF

Sprinty klasickou technikou v rámci Tour de Ski běžců na lyžích v Oberhofu vyhráli Slovinka Petra Majdičová a Nor Eldar Rönning. Dosud čtvrtý muž průběžného pořadí Lukáš Bauer nepostoupil z kvalifikace a po 43. místu klesl o deset příček. Dnes nejlepší z Čechů Martin Koukal vypadl ve čtvrtfinále.

Vedení v osmidílném seriálu si po třetí části udržel Nor Petter Northug, jenž dnes po dvou oberhofských výhrách obsadil druhou pozici. Trojnásobný mistr světa z Liberce vede o deset sekund před dnes třetím Němcem Axelem Teichmannem, Bauer na 14. místě ztrácí 69 sekund.

Mezi ženami zůstala v čele vítězka sobotní desetikilometrové stíhačky Justyna Kowalczyková z Polska. Úřadující vítězka Světového poháru nestačila ve sprintu na 1,6 km pouze na Majdičovou, jež vyhrála už páteční prolog.

Z deseti českých reprezentantů postoupil do vyřazovací části jen Koukal, který byl v kvalifikaci třiadvacátý. Ve své čtvrtfinálové rozjížďce následně obsadil čtvrté místo a byl klasifikován celkově jako devatenáctý.

Vítěz Tour z roku 2008 Bauer, který je specialistou na delší tratě, v kvalifikaci skončil jako druhý z Čechů na 43. místě. Sice se nečekalo, že by měl ve sprintu postoupit, přesto do buněk rychle zmizel evidentně nespokojený. "Jsem naštvanej, protože nevím, kdy jindy jsem měl ve sprintu postoupit," řekl pak.

Chyběly 2,2 sekundy

Na náročnější trati si po prohlídce věřil, že by mohl do třicítky zajet. Nakonec mu chyběly 2,2 sekundy. "A lidi, který běžně nepostupujou, tak postoupili a já měl taky jednoznačně na to, abych postoupil," uvedl Bauer na svém webu. Za celý okruh se ale nesrovnal s technikou jízdy. "Byl jsem přemotivovanej, protože jsem věděl, že to je těžký a je reálná šance. Chtěl jsem moc," dodal běžec.

Pro vývoj celé Tour to bude znamenat, že po pondělním pražském sprintu volnou technikou bude dohánět náskok soupeřů. "Jsem si to zkomplikoval. Špička bude spolupracovat, a to se pak špatně sjíždí," řekl Bauer.

Nepostoupili ani Aleš Razým (52.), Martin Jakš (57.), Dušan Kožíšek (71.), Milan Šperl (75.) a Jiří Magál (81.). Mezi ženami unikl postup těsně Evě Nývltové, jež podruhé v sezoně obsadila v kvalifikaci sprintu SP jednatřicáté místo. Kamila Rajdlová byla 55., Ivana Janečková ještě devět míst za ní.

Tour de Ski běžců na lyžích v Oberhofu (Německo) - sprinty 1,6 km klasicky:
Muži: 1. Rönning 3:55,0 min., 2. Northug (oba Nor.) -2,1, 3. Teichmann (Něm.) -3,1, 4. Peterson -9,7, 5. Jönsson (oba Švéd.) -39,1, 6. Alypov (Rus.) diskvalifikován ve finále, ...19. Koukal - vypadl ve čtvrtfinále, 43. Bauer, 52. Razým, 57. Jakš, 71. Kožíšek, 75. Šperl, 81. Magál (všichni ČR) - nepostoupili z kvalifikace.
Průběžné pořadí Tour (po 3 z 8 závodů): 1. Northug 49:58,0, 2. Teichmann -9,8, 3. Jönsson -20,9, 4. Rönning -23,3, 5. Jauhojärvi -30,3, 6. Heikkinen (oba Fin.) -40,9, ...14. Bauer -1:09,0, 35. Koukal -1:57,9, 52. Jakš -3:03,3, 56. Kožíšek -3:11,5, 60. Magál -3:37,5, 69. Razým -4:23,8, 70. Šperl -4:26,3.
Průběžné pořadí SP (po 11 z 31 závodů): 1. Northug 586, 2. Vylegžanin (Rus.) 241, 3. Heikkinen 239, 4. Legkov (Rus.) 237, 5. Hellner (Švéd.) 231, 6. Dahl (Nor.) 200, ...22. Bauer 101, 41. Koukal 60, 101. Kožíšek 12, 122. Magál 1.
Ženy: 1. Majdičová (Slovin.) 4:18,8, 2. Kowalczyková (Pol.) -2,1, 3. Saarinenová (Fin.) -3,6, 4. Follisová (It.) -9,3, 5. Steiraová (Nor.) -10,6, 6. Procházková (SR) -21,2, ...31. Nývltová, 56. Rajdlová, 65. Janečková (všechny ČR) - nepostoupily z kvalifikace.
Průběžné pořadí Tour (po 3 z 8 závodů): 1. Kowalczyková 37:56,1, 2. Saarinenová -4,3, 3. Steiraová -30,1, 4. Majdičová -34,5, 5. Follisová -39,7, 6. Kuitunenová (Fin.) -1:04,3, ...36. Nývltová -3:35,8, 37. Rajdlová -3:38,0, 53. Janečková -4:15,7.
Průběžné pořadí SP (po 11 z 31 závodů): 1. Kowalczyková 536, 2. Majdičová 509, 3. Björgenová (Nor.) 447, 4. Saarinenová 431, 5. Korostělevová (Rus.) 315, 6. Steiraová 274, ...76. Rajdlová 8.