Kožíšek v Praze dosprintoval pro čtvrté místo, suverén Northug vybouchl

Kvůli nalomenému zdraví se český běžec na lyžích Dušan Kožíšek loučil při Ski Sprintu na pražském Strahově s letošní Tour de Ski, loučení to ale bylo nadmíru úspěšné. Sprinterský specialista si proklestil cestu až do finálové rozjížďky a nakonec skončil čtvrtý. Povedené pondělí podtrhl devátým místem Martin Koukal, ostatní čeští reprezentanti neprošli kvalifikačním sítem.

Lyžař Dušan Kožíšek po finálovém sprintu Tour de Ski v Praze na Strahově

Koukal na sebe upozornil už v kvalifikační rozjížďce, v níž zajel druhý čas, a druhý byl i ve čtvrtfinálovém běhu, v němž svedl obrovský souboj o přímý postup do semifinále s Finem Strandvallem. Kožíšek začal osmnáctým časem, čtvrtfinálovou jízdu ale s přehledem vyhrál a stejně si vedl i v semifinále, v němž změřil síly i s Koukalem. Tomu však nakonec zůstala finálová brána ze čtvrtého místa uzavřena.

Kožíšek jel i ve finále v čele, nakonec se ale musel smířit se čtvrtou příčkou. Svým umístěním vyrovnal prozatímní nejlepší výsledek Lukáše Bauera na Tour a zajel si osobní maximum v individuálním závodu Světového poháru. Přesto končí. „Je to moje nejlepší umístění, jsem moc spokojený. Zdraví ale není kdoví jaké, olympiáda je za dveřmi a Tour pro mě není až tak zajímavá, takže po dohodě s lékařem pokračovat nebudu,“ prohlásil závodník liberecké Dukly po finálové jízdě.

I přes nepříjemně hluboký sníh na trati byl nakonec spokojený i Koukal. „Trať byla hrabanka, nedala se využít celá její šíře. Kdybych byl svině, tak jsem mohl v některé zatáčce zariskovat a poskládat lidi přede mnou. V tak hlubokém sněhu by to nikdo neustál. Podmínky mě zklamaly, celkově ale spokojený jsem, potvrdil jsem, že patřím ke sprinterské špičce,“ poznamenal mistr světa z roku 2003, který se v průběžném pořadí posunul na hranici druhé desítky.

Northug překvapil sám sebe

Hned v kvalifikaci se rozloučil se závodem dosavadní lídr průběžného pořadí Tour de Ski Nor Petter Northug, který v úvodních třech dílech v Oberhofu vyhrál prolog i klasickou patnáctku a v nedělním sprintu klasicky byl druhý. V rozjížďce ale zajel až 45. čas.  „Cítil jsem se dobře. Samotného mě překvapilo, že jsem jel tak pomalu,“ kroutil hlavou suverén letošní sezóny, jenž se v pořadí propadl na páté místo.

V čele seriálu se ocitl pražský vítěz Emil Jönsson, který však coby sprinterský specialista svou další účast v Tour vzdal a pustil do průběžného vedení svého krajana Marcuse Hellnera. Mezi ženami oblékne červený dres pro vedoucí závodnici Finka Aino Kaisa Saarinenová, která vystřídala Polku Kowalczykovou. Pražský závod vyhrála Ruska Natalia Korostělevová.

Bauer cestoval na jih záhy po kvalifikaci

S pádem v pořadí byl již dopředu smířený nejlepší z Čechů v Tour Lukáš Bauer, který v kvalifikaci zajel až šedesátý čas. „Já mám teď tři dny volna,“ žertoval ještě před startem specialista na distanční závody, jenž klesl ze čtrnácté na osmnáctou pozici a na vedoucího Hellnera ztrácí minutu a čtvrt. „Pro mě začíná Tour až v Itálii,“ plánoval před odjezdem do Toblachu.

Hodně zklamaný byl již po kvalifikační jízdě sprinterský specialista Aleš Razým. Šestý muž ve sprintu na mistrovství světa v Liberci zůstal za postupující třicítkou se ztrátou pěti sekund. „Odpovídá to tomu, že jsem formu nechal doma. Jezdím blbě, nevím co se stalo. Příprava přitom byla kvalitní, cítím se ale unavený,“ pokrčil rameny třiadvacetiletý běžec.

Podle očekávání se do čtvrtfinále neprobojovala žádná z českých závodnic. Nejlepší byla stejně jako v Oberhofu Eva Nývltová, jíž dělily od postupu tři sekundy. „Možná kdyby byla trať tvrdší, byl by postup blíž. V tak hlubokém sněhu to ale bylo nesmírně těžké,“ štvalo trenéra ženského družstva Jiřího Šimůnka.

Tour se po třetím dílu přesouvá do Itálie, čtvrtým pokračováním bude středeční pětatřicetikilometrový přejezd z Cortiny d’Ampezzo do Toblachu pro muže, poloviční trať pro ženy startuje v Dreizinnenblicku. „Tenhle díl bude velká neznámá, servis to nebude mít jednoduché. Hodně záležet bude na počasí,“ uvažoval Bauer, který do Jižních Tyrol vyrážel spolu s Milanem Šperlem a servismanem Vítem Fouskem záhy po skončení kvalifikačních bojů na Strahově.

Tour de Ski v běhu na lyžích v Praze - sprinty na 1,2 km volně
Muži: 1. Jönsson 2:26,5, 2. Hellner (oba Švéd.) -1,4, 3. Östensen (Nor.) -3,0, 4. Kožíšek (ČR) -3,6, 5. Peterson (Švéd.) -3,8, 6. Newell (USA) -6,7, ....9. Koukal - vypadl v semifinále, ...60. Bauer, 61. Jakš, 64. Razým, 69. Šperl, 81. Magál (všichni ČR) - nepostoupili z kvalifikace.
Průběžné pořadí Tour (po 4 z 8 závodů)
1. Jönsson 51:50,2 (po sprintu v Praze odstoupil), 2. Hellner -43,8, 3. Östensen -44,3, 4. Vylegžanin (Rus.) -46,5, 5. Northug (Nor.) -47,3, 6. Cologna -57,4 ...18. Bauer -1:59,5, 20. Koukal -2:01,0, 45. Kožíšek -3:07,5, 52. Jakš -3:53,9, 61. Magál -4:36,3, 68. Razým -5:14,6, 70. Šperl -5:18,4.
Průběžné pořadí SP (po 12 z 31 závodů): 1. Northug 586, 2. Hellner 277, 3. Vylegžanin 273, 4. Heikkinen (Fin.) 239, 5. Legkov (Rus.) 237, 5. Cologna 222, ...23. Bauer 101, 32. Koukal 88, 54. Kožíšek 52, 124. Magál 1.
Ženy: 1. Korostělevová (Rus.) 2:45,7, 2. Brunová-Lieová (Nor.) -0,9, 3. Procházková (SR) -2,2, 4. Follisová (It.) 2,7, 5. Saarinenová (Fin.) -10, Fabjanová (Slovin.) -20,5, ...49. Nývltová, 54. Rajdlová, 58. Janečková (všechny ČR) - nepostoupily z kvalifikace.
Průběžné pořadí Tour (po 4 z 8 závodů):
1. Saarinenová 40:16,3, 2. Kowalczyková (Pol.) -24,9, 3. Majdičová (Slovin.) -29,7,5, 4. Follisová -31,7, 5. Korostělevová -45,2, 6. Steiraová (Nor.) -1:13,7, ...36. Nývltová -3:35,8, 37. Rajdlová -3:38,0, 53. Janečková -4:15,7.
Průběžné pořadí SP (po 12 z 31 závodů): 1. Kowalczyková 548, 2. Majdičová 541, 3. Saarinenová 468, 4. Björgenová (Nor.) 447, 5. Korostělevová 365, 6. Follisová 285, ...78. Rajdlová 8.