Rubriky:

Lyže a snowboard

Norský lyžař Alsgaard přitvrdil kvůli Vasově běhu v tréninku

8. ledna 2010 13:38 - PRAHA

Jen pro radost, pro zdraví a pro lepší pocity začal před letošní sezonou opět vážně trénovat slavný Nor Thomas Alsgaard. Pětinásobný olympijský vítěz a šestinásobný mistr světa v běhu na lyžích přijel do České republiky, aby bojoval v nedělní Jizerské padesátce o vítězství. Jeho hlavním cílem je ale první místo ve slavném Vasově běhu na 90 kilometrů klasicky, který se ve Švédsku pojede 7. března. Kvůli tomu vytvořil patnáctičlenný tým.

 

ČTK

Návrat do stopy v klasických závodech se ale konat nebude. "Žádný comeback," usmíval se dnes po příletu do Prahy. Když v roce 2003 ukončil kariéru a přestal lyžovat, po několika letech se začal cítit špatně fyzicky i mentálně. "Mojí největší motivací je cítit se lépe," vysvětlil Alsgaard. "Když jsem přestal, tělo to nezvládalo. Musel jsem znovu začít a je to o dost lepší. A když už trénuji, tak si i zazávodím," řekl.

Už loni začal sportovat pro zábavu a přijel na Jizerskou padesátku, kde skončil šestnáctý. Ale až letos v tréninku přitvrdil. "Doma jsem hodně trénoval, rozhodně více než loni," podotkl. Dokonce dostal pozvánku a mohl se jako host zúčastnit několika kempů norské reprezentace v běhu na lyžích. "Takže jsem v kontaktu, ale nejsem součástí týmu. Trénuji sám," uvedl.

Vasův běh je jeho motivací. "Chci tam bojovat o vítězství," prohlásil. Musí i proto změnit způsob tréninku na vytrvalostní. "Trénuji dobře, tým mi hodně pomáhá," řekl. Je připraven na delší zátěž. "První tři hodiny běhu jsou v pohodě, rychlost je nižší, ale poslední hodina bolí a je velmi těžká," upozornil na specifiku Vasova běhu. Ale ani po jeho absolvování nehodlá s lyžováním skončit. "Abych se i nadále udržel v kondici," doplnil.

Rallye byla zkušenost

Po skončení kariéry zkoušel štěstí v rallye, ale nyní už nemá moc času. "Teď dělám běh na lyžích, navíc rallye je drahý sport. Ale byla to dobrá zkušenost," poznamenal. Jako trenér nepracuje a ani prý nebude. Vlastní několik společností, které se zabývají výrobou a prodejem sportovních potřeb a oblečení.

Pozorně sleduje výkonnost norských běžců, zejména Pettera Northuga, současného krále lyžařské stopy a vedoucího muže Tour de Ski. "Může vyhrát všech šest zlatých medailí na olympiádě," tvrdí Alsgaard.

Čtyřiadvacetiletý Northug podle jeho slov má na to, aby překonal Björna Dählieho, s osmi zlatými olympijskými medailemi a s devíti tituly mistra světa nejúspěšnějšího běžkaře historie. "Je silný mentálně i fyzicky, je excelentní lyžař," pochválil ho krajan.

Popřel i zprávy, že je Northug arogantní a že se nad ostatní běžkaře povyšuje. "To absolutně není pravda, je opakem. Lidé ho vidí jen na lyžích, když závodí a má vyplavený adrenalin v těle," vysvětloval Alsgaard. "Je to závodní typ, ale když se s ním potkáte v hotelu, je klidný a uvolněný. Sympatický a příjemný chlap," uvedl.

Northuga nepředjede ani Bauer

Tour de Ski Northug podle jeho názoru vyhraje. "Těžko ho někdo předjede. Je hrozně rychlý a je to bojovník," upozornil. Šanci prý nemá ani nejlepší Čech Lukáš Bauer. "Je silný, bude vepředu, ale Pettera nemá šanci v poslední etapě porazit," konstatoval.

Závěrečné stoupání si dokonce sám vyzkoušel a na vrchol Alpe Cermis vyjel. "Je to příliš prudké. Jede se jinou technikou, trpí lyžaři. Možná to je populární, ale není to férový závod," řekl Alsgaard.

V neděli pojede 50 kilometrů a spíš po rovině. A nejspíš ho potěší i dobré sněhové podmínky, neboť má celý víkend sněžit. "A když bude dobrý výsledek, tak to pro mě bude perfektní den a nejlepší dárek," řekl Nor, který právě v neděli oslaví 38. narozeniny. "Ale samozřejmě, nějaké to pivko si dám," dodal s úsměvem.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard