Janka vyhrál slavný sjezd ve Wengenu a vede Světový pohár

Domácí lyžař Carlo Janka vyhrál slavný klasický sjezd ve švýcarském Wengenu a dostal se do čela průběžného pořadí Světového poháru. Jediný Čech na startu nejdelšího sjezdu v seriálu Petr Záhrobský do cíle nedojel.

Švýcarský lyžař Carlo Janka během sjezdu ve Wengenu

Třiadvacetiletý Janka absolvoval čtyřapůlkilometrovou trať za 2:32,23 a druhého v pořadí Manuela Osborne-Paradise z Kanady porazil o 66 setin sekundy. Třetí skončil s odstupem 82 setin Marco Büchel z Lichtenštejnska.

Mistr světa v obřím slalomu Janka získal na legendárním Lauberhornu šestý triumf v SP v kariéře, z toho druhý ve sjezdu. Díky stobodovému zisku se v přetahované o první místo v seriálu s Rakušanem Benjaminem Raichem, jenž sjezdy nejezdí, dostal do vedení o 68 bodů.

"Vyhrát ve Wengenu je sen každého švýcarského lyžaře," uvedl Janka, jenž na Lauberhornu startoval teprve podruhé v životě a navázal na loňský triumf krajana Didiera Défaga.

Naděje na bodový zisk si dělal český specialista na rychlostní disciplíny Záhrobský. Starší bratr bývalé mistryně světa ve slalomu Šárky měl nicméně na předposledním mezičasu ztrátu už přes deset sekund a závod nedokončil.

Do cíle nedojel ani vítěz páteční superkombinace Bode Miller z USA, jenž byl na mezičasech rychlejší než tehdejší lídr Büchel, ale těsně před koncem upadl. "Jel jsem až příliš rovně. Špatně jsem to načasoval," řekl k nehodě v cílovém "esíčku".

Náročný wengenský sjezd si vybral tentokrát svou daň v podobě zranění zkušeného Rakušana Christopha Grubera, který měl těžký pád už při dopoledním rozjíždění. Po nárazu do bariéry byl se zhmožděným kolenem a těžkým otřesem mozku transportován vrtulníkem do nemocnice v Interlakenu.

Světový pohár ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):
Muži - sjezd:
1. Janka (Švýc.) 2:32,23, 2. Osborne-Paradis (Kan.) 0,66, 3. Büchel (Licht.) -0,82, 4. Heel (It.) -0,83, 5. Cuche (Švýc.) a Jerman (Slovin.) -0,86, 7. Defago (Švýc.) -1,38, 8. Fill (It.) -1,47, 9. Kröll -1,60, 10. Streitberger (oba Rak.) -1,63, ...Záhrobský (ČR) nedokončil.
Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 8 závodů): 1. Cuche 296 b., 2. Janka 284, 3. Osborne-Paradis 224, 4. Walchhofer (Rak.) 215, 5. Heel 166, 6. Defago 160, ...46. Záhrobský 10.
Průběžné pořadí SP (po 19 z 34 závodů): 1. Janka 757 b., 2. Raich (Rak.) 689, 3. Cuche 526, 4. Svindal (Nor.) 502, 5. Walchhofer 413, 6. Defago 401, ...49. Bank 92, 75. Trejbal (oba ČR) 41, 109. Záhrobský 14.