Biatlonista Svendsen vyhrál počtvrté v sezóně

RUHPOLDING

Závod Světového poháru biatlonistů s hromadným startem v Ruhpoldingu vyhrál Nor Emil Hegle Svendsen. Jediný český zástupce Jaroslav Soukup v sobotu obsadil na patnáctikilometrové trati 26. příčku.

Norský biatlonista Emil Hegle Svendsen

Čtyřiadvacetiletý Svendsen se z prvenství radoval počtvrté v sezoně. V Ruhpoldingu opanoval už čtvrteční sprint. Také v hromadném závodu nemusel ani jednou na trestný okruh, což mu vyneslo před závěrečnými kilometry rozhodující čtvrtminutový náskok před nejbližšími pronásledovateli.

Při celkově kvalitní střelbě se výborným finišem na druhou příčku propracoval vedoucí muž seriálu Rus Jevgenij Usťugov, třetí místo obsadil Rakušan Simon Eder.

Soukup se do závodu určeného elitní třicítce pořadí SP kvalifikoval poprvé v sezoně a po první střelbě se držel s nejlepšími. Tři trestné okruhy na dalších položkách jej však o připravily o šanci na lepší výsledek. Do cíle dojel s mankem více než dvou minut na vítěze.

Mezi ženami si rovněž čtvrtým triumfem v sezoně pojistila celkové vedení Helena Jonssonová ze Švédska. Od počátku se držela v popředí závodu a všechny své soupeřky setřásla závěrečnou střelbou. Z celé třicítky neminula jediný terč pouze Jonssonová a Běloruska Naděžda Skardinová. Další pozice na stupních vítězů si rozdělily Němky, druhá doběhla se ztrátou 23 sekund Simone Hauswaldová a třetí byla nejrychlejší běžkyně Magdalena Neunerová. České biatlonistky v závodě nestartovaly.

Světový pohár v biatlonu v Ruhpoldingu (Německo):
Muži - závod s hromadným startem na 15 km:
1. Svendsen (Nor.) 39:19,5 (0 trestných okruhů), 2. Usťugov (Rus.) -5,1 (1), 3. Eder (Rak.) -9,9 (1), 4. Peiffer (Něm.) -10,6 (0), 5. M. Fourcade (Fr.) -18,6 (1), 6. Björndalen (Nor.) -20,3 (2), 7. Sumann -23,5 (1), 8. Landertinger (oba Rak.) -27,0 (3), 9. Os (Nor.) -29,6 (0), 10. Birnbacher (Něm.) -34,0 (1), ...26. Soukup (ČR) -2:08,0.
Průběžné pořadí SP (po 11 z 25 závodů): 1. Usťugov 412, 2. Svendsen 384, 3. S. Fourcade (Fr.) 368, 4. Burke (USA) 361, 5. Björndalen 347, 6. Sumann 340, ...34. Soukup 102, 51. Šlesingr 56, 59. Holubec 34, 65. Moravec (všichni ČR) 29.
Ženy - závod s hromadným startem na 12,5 km:
1. Jonssonová (Švéd.) 40:58,7 (0), 2. Hauswaldová -23,1 (2), 3. Neunerová -35,0 (5), 4. Becková -36,5 (1), 5. Wilhelmová (všechny Něm.) -38,7 (2), 6. Gregorinová (Slovin.) -40,9 (1), 7. Domračevová (Běl.) -47,2 (2), 8. Henkelová (Něm.) -54,7 (2), 9. Brunetová (Fr.) -57,5 (1), 10. Medvědcevová (Rus.) -1:08,1 (1).
Průběžné pořadí SP (po 11 z 25 závodů): 1. Jonssonová 536 b., 2. Olofssonová-Zideková (Švéd.) 435, 3. Slepcovová (Rus.) 357, 4. Medvědcevová 353, 5. Wilhelmová 350, 6. Hauswaldová 341, ...50. Vejnarová 43, 65. Vítková 21, 85. Rezlerová (všechny ČR) 3.