V posledním závodu biatlonistek před ZOH bodovala Vejnarová

ANTERSELVA

Poslední závod biatlonistek před olympijskými hrami ve Vancouveru v neděli v italské Anterselvě vyhrála Němka Andrea Henkelová. Ve stíhačce na 10 km bodovala díky 33. místu Zdenka Vejnarová, druhá Češka Magda Rezlerová byla po nejhorší střelbě ze všech osmačtyřicátá.

"Zdenka odváděla až do poslední položky velmi dobrý výkon. Pak bohužel dvakrát chybovala, a to ji stálo umístění někde na konci druhé desítky," řekl k vystoupení nejzkušenější české biatlonistky šéftrenér reprezentace Ondřej Rybář.

Naopak Rezlerová ho zklamala. "Střelecky to byl bohužel propadák. A tak to dopadlo i výsledkově. Věřím ale, že Magdě zůstanou v hlavě především ty vydařenější závody zde v Anterselvě," připomněl její bodovaná umístění z vytrvalostního závodu a sprintu.

Dvaatřicetiletá Henkelová si vyměnila pořadí s krajankou Magdalenou Neunerovou oproti sobotnímu sprintu. Neunerové nepomohly k dalšímu triumfu ani její mimořádné běžecké schopnosti, neboť musela po čtyřech chybách absolvovat navíc 600 metrů.

Dvojnásobná olympijská vítězka Henkelová minula pouze jeden terč a vyhrála s náskokem 23,9 sekundy. Třetí byla Norka Ann Kristin Flatlandová.

Vejnarová sice odstřílela první položku čistě, pak však celkem čtyřikrát chybovala a klesla z 22. místa po sprintu o jedenáct pozic. Hodně nevydařený střelecký den má za sebou Rezlerová, která si po devíti minelách přidala k desetikilometrové trati dalších 1350 metrů a propadla se o 21 pozic.

Soukup skončil devatenáctý

Poslední závod Světového poháru biatlonistů před olympiádou ve Vancouveru vyhrál Rakušan Daniel Mesotitsch. Z českých reprezentantů byl ve stíhačce na 12,5 km v italské Anterselvě nejlepší Jaroslav Soukup na 19. místě.

"V jeho případě lze říci: škoda každé rány, která padne vedle. Závod byl hodně vyrovnaný a elitní desítka na dosah. Každopádně má Jarda moje absolutorium, vždyť zde v Anterselvě si zajel životní maximum - čtvrté místo ve vytrvalostním závodě - a vždy skončil mezi dvaceti nejlepšími," řekl spolupracovníkovi ČTK reprezentační šéftrenér Ondřej Rybář.

Mesotitsch zakončil úspěšné vystoupení v italském areálu, kde ve čtvrtek obsadil druhé místo v závodě s hromadným startem. V Anterselvě se také před osmi lety radoval z prvního a dosud jediného vítězství v závodě SP. Na druhém místě za třiatřicetiletým Mesotitschem skončil vítěz sobotního sprintu Arnd Peiffer z Německa, třetí byl další Rakušan Dominik Landertinger.

Nejlepším z Čechů byl v generálce na olympiádu Soukup, který po třech chybách na střelnici doběhl do cíle se ztrátou jedné minuty a 44 vteřin. Bodoval ještě 31. Ondřej Moravec, jenž minul pouze dva terče při druhé položce vleže. "Ondra střílí rychle a uvolněně. Důležité je, že si uvědomuje, kde udělal chyby. Na druhou položku totiž nepřijel tak koncentrovaný, jak by měl," podotkl jeho osobní trenér Vlastimil Vávra.

V běžecké části však zatím letohradský biatlonista není v nejlepší formě. "Bohužel vánoční svátky promarodil a následující náročný program soustředění a závodů už ho stál hodně sil. Vůbec jsme zvažovali, zda v neděli bude startovat. Ale on se nechtěl výhodné pozice vzdát," vysvětlil Moravcův kouč.

Zdeněk Vítek skončil na 42. místě deset vteřin za poslední bodovanou příčkou. Michal Šlesingr obsadil s devíti střeleckými chybami 54. pozici. "Michal se trápil už při nástřelu. Vůbec nebyl schopen zaujmout stabilní polohu, mířit do jednoho místa. Strašně chce, z toho pramení chyby," povzdechl si Vávra.

Výsledky SP v biatlonu v Anterselvě (Itálie):
Ženy - stíhací závod na 10 km: 1. Henkelová 30:59,8 min. (1 tr. okruh), 2. Neunerová (obě Něm.) -23,3 (4), 3. Flatlandová (Nor.) -44,9 (1), 4. Hauswaldová (Něm.) -1:12,2 (3), 5. Zajcevová (Rus.) -1:31,8 (2), 6. Becaertová -1:37,2 (3), 7. Baillyová (obě Fr.) -1:44,2 (4), 8. Valj Semerenková (Ukr.) -1:44,6 (3), 9. Gregorinová (Slovin.) -1:52,4 (3), 10. Bachmannová (Něm.) -1:52,4 (5), ...33. Vejnarová -4:20,7 (4), 48. Rezlerová (obě ČR) -6:20,1 (9).
Průběžné pořadí SP (po 14 z 25 závodů): 1. Jonssonová (Švéd.) 536, 2. Henkelová 465, 3. Hauswaldová 452, 4. Wilhelmová (Něm.) 435, 5. Olofssonová-Zideková (Švéd.) 435, 6. Neunerová 420, ...45. Vejnarová 70, 62. Vítková (ČR) 32, 63. Rezlerová 32.
Muži - stíhací závod na 12,5 km: 1. D. Mesotitsch (Rak.) 31:50,4 (1 tr. okruh), 2. Peiffer (Něm.) -1,7 (1), 3. Landertinger (Rak.) -19,7 (3), 4. M. Fourcade (Fr.) -28,8 (2), 5. Stephan (Něm.) -33,6 (2), 6. Sikora (Pol.) -37,8 (1), 7. Šipulin (Rus.) -43,0 (2), 8. S. Fourcade (Fr.) -44,5 (2), 9. Senděv (Rus.) -1:09,7 (1), 10. Eberhard (Rak.) -1:12,4 (2), ...19. Soukup -1:44,4 (3), 31. Moravec -2:37,7 (2), 42. Vítek -3:20,9 (4), 54. Šlesingr (všichni ČR) -5:15,6 (9).
Průběžné pořadí SP (po 14 z 25 závodů): 1. S. Fourcade 429 b., 2. Usťugov (Rus.) 414, 3. Sumann (Rak.) 404, 4. Peiffer 395, 5. Burke (USA) 393, 6. Landertinger 387, ...27. Soukup 189, 41. Šlesingr 100, 51. Moravec 64, 68. Holubec 34, 70. Dostál (všichni ČR) 31.