Rieschová ve Svatém Mořici ukončila sjezdařskou nadvládu Vonnové

Sjezd Světového poháru lyžařek ve Svatém Mořici vyhrála Maria Rieschová. Německá reprezentantka ukončila nadvládu Američanky Lindsey Vonnové, která zvítězila v dosavadních pěti sjezdech v sezóně.

Životního úspěchu ve Svatém Mořici dosáhla Klára Křížová, která se ztrátou 2,23 vteřiny obsadila 20. místo a poprvé v kariéře bodovala. Dosavadním nejlepším umístěním dvacetileté Češky byly tři 46. příčky.

Pětadvacetiletá Rieschová zvládla trať v čase 1:41,31 a připsala si první triumf ve sjezdu po třech letech. Německá lyžařka získala druhé vítězství v sezoně a celkem si dojela pro třináctou výhru v závodě SP v kariéře.

Loňská vítězka seriálu Vonnová nabrala ztrátu, když v jedné zatáčce najela do díry ve sněhu a málem upadla. "Dost mě to štve. Ztratila jsem směr a jen tak tak jsem se trefila do další branky," citovala agentura AP Vonnovou, která dorazila do cíle se ztrátou jedné vteřiny a 21 setin a musela se spokojit s pátým místem.

Díra, s kterou měly potíže i další lyžařky, byla zřejmě památkou na závod v superkombinaci. "Štve mě to, protože tam musela být už od pátku. Přála bych si, aby dnešní závod byl férovější," řekla Vonnová. "Kdo jel dřív, měl výhodu, ale takový je život," dodala.

Pětadvacetiletá Američanka nevyhrála závod sjezdařek poprvé od loňského února, kdy skončila 12. v Bansku. Pak triumfovala šestkrát za sebou.

Na druhém místě skončila Francouzka Ingrid Jacquemodová, třetí byla domácí Švýcarka Fabienne Suterová.

V čele průběžného pořadí SP je stále Vonnová, která vede o 61 bodů před Rieschovou. V neděli čeká lyžařky superobří slalom, který je posledním závodem seriálu před olympiádou ve Vancouveru.

Světový pohár ve sjezdovém lyžování ve Svatém Mořici (Švýcarsko):
Ženy - sjezd:
1. Rieschová (Něm.) 1:41,31, 2. Jacquemodová (Fr.) -0,79, 3. Suterová (Švýc.) -0,96, 4. Pärsonová (Švéd.) -0,97, 5. Vonnová (USA) -1,21, 6. Recchiaová (It.) -1,29, 7. Rollandová -1,40, 8. Revilletová (obě Fr.) -1,45, 9. McKennisová -1,59, 10. Marshallová (obě USA) -1,74, ...20. Křížová (ČR) -2,26.
Pořadí sjezdu (po 6 z 8 závodů): 1. Vonnová 545 b., 2. Rieschová 416, 3. Pärsonová 325, 4. Jacquemodová 234, 5. Brydonová (Kan.) 195, 6. Kamerová (Švýc.) 187, ...40. Křížová 11.
Průběžné pořadí SP (po 25 z 33 závodů): 1. Vonnová 1211, 2. Rieschová 1150, 3. Pärsonová 886, 4. Zettelová (Rak.) 829, 5. Mazeová (Slovin.) 656, 6. Hölzlová (Něm.) 447, ...13. Záhrobská (ČR) 344, 109. Křížová 11.