Vonnová už získala malý glóbus za superobří slalom

SVATÝ MOŘIC

Americká lyžařka Lindsey Vonnová si vítězstvím v nedělním superobřím slalomu ve Svatém Mořici zajistila malý křišťálový glóbus za hodnocení disciplíny ve Světovém poháru. Vedoucí žena seriálu si v posledním závodu před olympijskými hrami ve Vancouveru připsala deváté vítězství v sezóně.

Američanka Lindsey Vonnová

Pětadvacetiletá Vonnová si ve známém švýcarském středisku spravila náladu po sobotním sjezdu, v němž obsadila páté místo a skončila tak její série pěti vítězství v disciplíně. Vítězka celkového hodnocení SP z minulých dvou sezón získala čtvrtý malý glóbus v kariéře a obhájila triumf v super-G z loňska.

Největší favoritka olympijských závodů ve Whistleru si dojela pro 31. vítězství v kariéře s náskokem 17 setin sekundy před Rakušankou Andreou Fischbaherovou a Marií Marchandovou-Arvierovou z Francie, jež se podělily o druhou pozici. Dva závody super-G před koncem sezóny má Vonnová nedostižný náskok 220 bodů.

Slušný náskok 134 bodů si Američanka vybudovala také v celkovém hodnocení SP. Nahrál jí výpadek její největší rivalky Marie Rieschové z Německa, která den po výhře ve sjezdu obsadila až jedenácté místo.

Křížové se oproti sobotě nedařilo

Rieschová se jen díky šikovnému manévru vyhnula pádu přesně v místě, kde vypadla v pátečním super-G do superkombinace. "Jsem strašně šťastná, že se mi nic nestalo. Prožívám dobrou sezónu, i s druhým místem ve Světovém poháru můžu žít," naznačila Němka, že se už pomalu loučí s myšlenkou na celkový triumf.

Na senzační 20. místo ze sjezdu nenavázala jediná česká specialistka na rychlostní disciplíny Klára Křížová a s odstupem 3,23 obsadila předposlední 51. pozici. Přihlášená Šárka Záhrobská se na start závodu nepostavila.

Světový pohár ve sjezdovém lyžování ve Svatém Mořici (Švýcarsko):
Ženy - superobří slalom:
1. Vonnová (USA) 1:01,77, 2. Fischbacherová (Rak.) a Marchandová-Arvierová (Fr.) obě -0,17, 4. Suterová (Švýc.) -0,21, 5. Mazeová (Slovin.) -0,23, 6. Jacquemodová (Fr.) -0,41, 7. Stygerová (Švýc.) -0,45, 8. Görglová (Rak.) -0,51, 9. Brydonová (Kan.) -0,64, 10. E. Fanchiniová (It.) -0,69, ...51. Křížová (ČR) -3,23.
Průběžné pořadí super-G (po 5 ze 7 závodů): 1. Vonnová 440 b., 2. Suterová 220, 3. Fischbacherová 217, 4. Görglová 194, 5. Stygerová 181, 6. Jacquemodová 161.
Průběžné pořadí SP (po 26 z 33 závodů): 1. Vonnová 1311, 2. M. Rieschová (Něm.) 1174, 3. Pärsonová (Švéd.) 886, 4. Zettelová (Rak.) 829, 5. Mazeová 701, 6. Suterová 486, ...14. Záhrobská (ČR) 344, 109. Křížová 11.