Vonnová potřetí za sebou vyhrála Světový pohár ve sjezdu

CRANS MONTANA

Americká lyžařka Lindsey Vonnová potřetí za sebou vyhrála Světový pohár ve sjezdu. Malý křišťálový glóbus jí vynesl triumf v sobotním závodě ve švýcarské Crans Montaně. Nejrychlejší disciplínu ovládla pětadvacetiletá Vonnová pošesté ze sedmi závodů v této sezoně SP.

Američanka Lindsey Vonnová - ilustrační foto

Vonnová si v předposledním sjezdu seriálu připsala celkem desáté vítězství v sezóně a navázala na triumfy z let 2008 a 2009, kdy zároveň ovládla konečné pořadí SP. Celkový triumf má na dosah i letos, protože na prvním místě průběžné klasifikace má pět závodů před koncem náskok 197 bodů před druhou Marií Rieschovou z Německa.

"Docela se mi ulevilo, že jsem titul udělala už tady. Ale rozhodně mám v plánu ještě mnohem víc," řekla Vonnová, která už v této sezóně získala malý křišťálový glóbus za triumf v superobřím slalomu a ovládla také pořadí superkombinace. Svou nadvládu navíc potvrdila ziskem zlata ve sjezdu a bronzu v superobřím slalomu na olympijských hrách ve Vancouveru.

Už v pátek byl v Crans Montaně zrušen závod v superkombinaci a rozmary počasí výrazně ovlivnily i sobotní sjezd. Výhodu tak získaly závodnice s vysokými startovními čísly, protože už nemusely jet v mlze a hustém sněžení. "Nahoře byl navíc silný vítr, se kterým jsem hodně bojovala. Ale někdy potřebujete trochu štěstí, tak to v lyžování prostě chodí," řekla Vonnová.

Pro druhé místo si tak dojela se ztrátou jedné setiny Italka Johanna Schnarfová, která na trať vyjela s číslem 32. Třetí skončila domácí Marianne Abderhaldenová (startovní číslo 35) a čtvrtá byla Slovinka Maruša Ferková (42). Spolufavorizovaná Maria Rieschová tak skončila až šestá. "Je to k vzteku. Už před závodem jsem věděla, že mám malou šanci vyhrát Světový pohár. A teď je ještě menší, vypadá to špatně," konstatovala Rieschová.

Čtyřiadvacetiletá česká reprezentantka Dana Marková při svém třetím startu v SP obsadila poslední, 46. místo.

Světový pohár ve sjezdovém lyžování v Crans Montaně (Švýcarsko):
Ženy - sjezd:
1. Vonnová (USA) 1:35,26, 2. Schnarfová (It.) -0,01, 3. Abderhaldenová (Švýc.) -0,38, 4. Ferková (Slovin.) -0,39, 5. Rebensburgová -0,61, 6. M. Rieschová (obě Něm.) -0,64, 7. Recchiaová (It.) -0,67, 8. Maderová (Rak.) -0,93, 9. Kamerová (Švýc.) -0,98, 10. Merighettiová (It.) -1,05, ...46. Marková (ČR) -5,25.
Pořadí sjezdu (po 7 z 8 závodů): 1. Vonnová 645, 2. M. Rieschová 456, 3. Pärsonová (Švéd.) 325, 4. Jacquemodová (Fr.) 247, 5. Brydonová (Kan.) 219, 6. Kamerová 216, ...47. Křížová (ČR) 11.