Sdruženář Slavík byl v Lahti dvanáctý, vyhrál rekordman Manninen

LAHTI

Český sdruženář Tomáš Slavík obsadil dvanácté místo v závodě Světového poháru ve finském Lahti a zaznamenal nejlepší výsledek v sezoně. Ve svém posledním závodě v ročníku a zřejmě i v kariéře zvítězil domácí Hannu Manninen a rozšířil rekordní sbírku triumfů na 48.

Sdruženáři absolvovali pouze běžeckou část, protože skoky znemožnil silný vítr. Závodníci tak na desetikilometrovou trať vyráželi na základě výsledků provizorního kola, které se uskutečnilo v pátek.

Jednatřicetiletý Manninen využil na své poměry vydařeného skoku a se startovním číslem 12 vyhrál suverénně o 28,4 sekundy před Rakušanem Felixem Gottwaldem, jenž se stejně jako on vrátil do kolotoče SP kvůli olympijským hrám. Třetí skončil Jason Lamy Chappuis z Francie, který si v pátek definitivně zajistil celkové vítězství v seriálu.

Slavík se v běhu propracoval ze šestnáctého místa ještě o čtyři pozice a na Manninena ztratil 53,1 sekundy. O dvě příčky tak vylepšil svůj dosud nejlepší výsledek v ročníku, jehož dosáhl v lednu ve Val di Fiemme.

Kvůli velké ztrátě ze skoku nenastoupili do běhu další čeští reprezentanti Pavel Churavý (51.) a Miroslav Dvořák (44). Devatenáctiletý Lukáš Jančík obsadil 39. místo.

SP v severské kombinaci v Lahti (Finsko):
1. Manninen (Fin.) 25:08,6, 2. Gottwald (Rak.) -28,4, 3. Lamy Chappuis (Fr.) -35,9, 4. Stecher (Rak.) -39,6, 5. Moan (Nor.) -39,9, 6. Koivuranta (Fin.) -41,6, 7. Hurschler (Švýc.) -44,4, 8. Watabe (Jap.) -47,6, 9. Gruber (Rak.) -50,4, 10. Schmid (Nor.) -51,1, ...12. Slavík -53,1, 39. Jančík (oba ČR) -4:00,9.
Průběžné pořadí SP (po 18 z 19 závodů): 1. Lamy Chappuis 1055 b., 2. Gottwald 799, 3. Frenzel (Něm.) 688, 4. Moan 687, 5. Edelmann (Něm.) 609, 6. Stecher 585, 7. Churavý 488, ...28. Dvořák 146, 34. Slavík (všichni ČR) 107.