Běžkyně na lyžích Björgenová vyhrála třetí poolympijský závod SP

OSLO

Trojnásobná olympijská šampionka Marit Björgenová pokračuje ve skvělých výkonech i po hrách ve Vancouveru. Norská běžkyně na lyžích dnes vyhrála závod na 30 km volnou technikou v Oslu a ovládla tak i třetí poolympijský díl Světového poháru. Celkovou vítězkou seriálu se oficiálně stala Polka Justyna Kowalczyková, i když se těsně před závodem rozhodla kvůli nachlazení nestartovat.

Norská lyžařka Marit Björgenová

Björgenová na olympiádě získala zlato ve skiatlonu, sprintu a štafetě a skvělá forma jí vydržela. V prestižním maratonu na Holmenkollenu zvítězila podruhé v kariéře po úspěchu v roce 2005 a navázala na týden staré prvenství ve skiatlonu v Lahti a čtvrteční triumf ze sprintu v Drammenu.

"Chtěla jsem zajíždět dobré výsledky i po olympiádě a na Holmenkollenu jsme měla mimořádnou motivaci. Poběžím i zítřejší sprint," uvedla Björgenová a po pátém vítězství v sezoně naznačila, že je stále hladová po úspěchu.

K velké radosti norských fanoušků patřily stupně vítězů výhradně domácím závodnicím. Druhá skončila se ztrátou 1,2 vteřiny Kristin Störmerová-Steiraová a třetí doběhla Therese Johaugová. "Věděla jsem, že jsem lepší sprinterka, ale už jsem cítila únavu a musela jsem za to opravdu vzít," řekla vítězka.

Na 16. místě doběhla česká reprezentantka Ivana Janečková, která tím dosáhla druhého nejlepšího výsledku v individuálním závodě Světového poháru v kariéře. Bodovala i Kamila Rajdlová, která obsadila 26. příčku.

Kowalczyková měla velký křišťálový glóbus jistý prakticky už dávno, protože její nejbližší pronásledovatelka Petra Majdičová musela po zranění na hrách ve Vancouveru předčasně ukončit sezonu. O teoretickou šanci ji předstihnout však Slovinka přišla až nyní. Navzdory absenci vede Polka nadále i v hodnocení distančních závodů, v němž má na Björgenovou rovněž výrazný náskok 317 bodů.