Bauer byl v prologu finále SP ve Falunu čtrnáctý

Běžec na lyžích Lukáš Bauer obsadil 14. místo v takzvaném prologu Světového poháru ve Falunu. Jediný český zástupce ztratil na kopcovité trati 3,3 km klasickou technikou 17,2 sekundy na Švýcara Daria Colognu, jenž je jeho soupeřem v boji o druhé místo v konečném pořadí seriálu.

Český běžec Lukáš Bauer v cíli závodu na 50 kilometrů.

"Bojuji o druhé místo a nechci ho pustit. Hlava proto tělo tlačí, ale tělo se vzpírá víc než dřív. Už je hodně unavené, ale to se dalo čekat a každý s tím musí bojovat," řekl Bauer Radiožurnálu.

Dvojnásobný bronzový medailista z olympijských her Bauer se díky dnešnímu výsledku posunul v průběžném hodnocení finále SP na 28. místo z 51., které obsadil ve čtvrtečním sprintu v centru Stockholmu. Miniseriál sestávající ze čtyř závodů ve Švédsku se hodnotí dohromady podobně jako Tour de Ski, kterou letos dvaatřicetiletý Čech podruhé v kariéře vyhrál.

Do prologu startoval Bauer pro něj nezvykle brzy. Na trať se vydal už s číslem sedm. "V tomto formátu, kdy se začíná sprintem, se dalo očekávat, že budu vepředu," řekl Bauer. Po dojezdu do cíle vedl, ale kroutil hlavou. "Bylo to strašné trápení. Musíte na trati využít každou vteřinu, kterou pak už nenaženete. Byl to dá se říci sprint od začátku do konce a každý jel na hranici zvracení," řekl.

Bauer má po dnešním osmnáctibodovém zisku na druhém místě průběžného pořadí SP náskok 95 bodů před Švédem Marcusem Hellnerem, jenž byl sedmý. Čtvrtý Cologna stále ztrácí více než 100 bodů. O pořadí za suverénním králem sezony Petterem Northugem z Norska podle všeho rozhodne až celkový "balík" bodů za finále seriálu.

"Může se zdát, že je můj náskok velký, ale dá se rychle vymazat. Ne že bych se Hellnera bál, ale musím ho brát v potaz. Na olympiádě i po ní jezdí v pohodě a beru ho jako nebezpečného," řekl Bauer.

Loňský vítěz SP Cologna dnes porazil o 4,9 sekundy domácího Matse Larssona, třetí byl s odstupem šesti sekund Maxim Vylegžanin. Čtvrtý muž ze stockholmského sprintu Larsson se dostal do průběžného vedení finálového seriálu o 7,3 sekundy před Northuga, jenž dojel čtvrtý.

Před sobotním skiatlonem na 10 km klasicky a 10 km volně ztrácí Bauer na Larssona minutu a 22,8 sekundy. "Důležité bude v neděli startovat hodně vpředu," uvažoval Bauer, který je ve Švédsku z českých běžců sám. "Je to zvláštní - připravuji se sám, bydlím sám v chatce a čas relativně vůbec neubíhá. Přál bych si, aby příště se všem klukům dařilo, protože závodit bez party je těžké."

Připravovat na závod mu pomáhá celkem šest členů realizačního týmu, fyzioterapeut a pět servismanů. "Zdá se to možná moc na jednoho závodníka, ale pokud dnes chcete perfektně připravit lyže, tak pět je naprostý minimum," řekl předloňský vítěz Světového poháru.

Ženský závod na 2,5 km vyhrála již jistá vítězka SP Justyna Kowalczyková z Polska, která porazila o 8,7 sekundy svou největší soupeřku Marit Björgenovou z Norska. Kowalczyková skončila těsně druhá ve čtvrtečním sprintu a po polovině miniseriálu má díky bonifikacím před Björgenovou náskok 16,5 sekundy.

Finále SP v běhu na lyžích ve Falunu (Švédsko):
Muži - 3,3 km klasicky: 1. Cologna (Švýc.) 9:55,3, 2. Larsson (Švéd.) -4,9, 3. Vylegžanin (Rus.) -6,0, 4. Northug (Nor.) -10,0, 5. Teichmann (Něm.) -10,4, 6. Manificat (Fr.) -10,5, 7. Hellner (Švéd.) a Veerpalu (Est.) oba -11,9, 9. Gaillard (Fr.) -12,5, 10. Olsson (Švéd.) -13,2, ...14. Bauer (ČR) -17,2.
Průběžné pořadí finále SP (po 2 ze 4 závodů): 1. Larsson 11:15,6, 2. Northug -7,3, 3. Jönsson (Švéd.) -20,1, 4. Cologna -26,2, 5. Modin (Švéd.) -29,6, 6. Hellner -30,5, ...28. Bauer -1:22,8.
Průběžné pořadí SP (po 29 z 31 závodů): 1. Northug 1371, 2. Bauer 920, 3. Hellner 825, 4. Cologna 803, 5. Jönsson 552, 6. Teichmann 541, ...53. Koukal 130, 92. Kožíšek 52, 111. Magál 34, 138. Jakš 16, 161. Novák (všichni ČR) 8.
Ženy - 2,5 km klasicky: 1. Kowalczyková (Pol.) 3:45,0, 2. Björgenová (Nor.) -8,7, 3. Kallaová (Švéd.) -16,9, 4. Zavjalovová (Rus.) -27,3, 5. Haagová (Švéd.) -28,9, 6. Follisová (It.) -30,4, 7. Olssonová (Švéd.) -30,8, 8. Longaová (It.) -31,3, 9. Saarinenová -32,6, 10. Roponenová (obě Fin.) a Laurentová-Philippotová (Fr.) obě -34,0.
Průběžné pořadí finále SP (po 2 ze 4 závodů): 1. Kowalczyková 9:35,0, 2. Björgenová -16,5, 3. Olssonová -39,1, 4. Kallaová -47,5, 5. Ingemarsdotterová (Švéd.) -58,2, 6. Smutná (Rak.) -1:08,7.
Průběžné pořadí SP (po 29 z 31 závodů): 1. Kowalczyková 1882, 2. Majdičová (Slovin.) 1191, 3. Björgenová 1070, 4. Saarinenová 1051, 5. Follisová 830, 6. Steiraová 746, ...59. Rajdlová 97, 63. Janečková 80, 66. Nývltová (všechny ČR) 76.