Rubriky:

Lyže a snowboard

Skokan Hájek už při svém letu vyhlížel metu 240 metrů

20. března 2010 14:39 - PLANICA

Český skokan na lyžích Antonín Hájek měl na dosah světový rekord. V posledním pokusu na mistrovství světa v Planici mu vyšel perfektně odraz, vyletěl vysoko nad buben mamutího můstku a divákům se tajil dech. Hájek letěl, letěl a už vyhlížel magickou hranici 240 metrů, nakonec ale dal přednost bezpečnému dopadu a přistál na značce 236 metrů.

 

Srdjan Zivulovič, Reuters

"Ve vzduchu to byl fantastický pocit - dlouhý let ve výšce a hodně daleko. Přesně tohle miluji," řekl Hájek v rozhovoru s ČTK.

Za pět let starým světovým rekordem Nora Björna Einara Romörena zaostal o pouhé tři metry. "Byl jsem od něj kousek," přikývl Hájek. Rekordní metu 240 metrů přitom už v letu vyhlížel. "Koukal jsem na ni, ale chtěl skok ustát, takže jsem konec malinko vypustil, abych nešel na pokrčený nohy. Kdybych to dotáhl, tak bych mohl 239 nebo 240 skočit, ale asi bych to neustál," uvažoval harrachovský skokan.

Sobotní dopoledne nabídlo letcům ideální podmínky. Foukal zlehka protivítr, čehož Hájek uměl využít. Navíc mu vyšel risk po odrazu, po kterém šel extrémně do směru skoku, aby neztratil rychlost. "Povedlo se to, za hranou jsem to proletěl a už jsem věděl, že poletím daleko. Byl jsem vysoko a už jsem koukal na těch 240. Bylo to pak o trošku míň, ale dobrý pocit, výborný skok," řekl Hájek.

Světový rekord sice nepřekonal, ale ten český v Planici posunul celkem o 17 metrů. Předloni po výkonu 219 metrů říkal, že se cítil jako pták. Letos vylepšil vlastní maximum už ve čtvrtečním tréninku na 228,5 metru a dnes přistál na 236 metrech. "Takže jsem se cítil ještě jako větší pták, fantasticky," smál se třiadvacetiletý Hájek. Výkon 236 metrů je nyní třetím nejdelším skokem v historii.

Před cestou do Planice plánoval umístění do šestého místa, případně boj o stupně vítězů. Konečné osmé místo proto trochu zkalilo jeho radost z veleskoku. "Určitě převládá spokojenost, i když na medaile bylo asi moc vysoko. Chtěl jsem výš, ale po pátku už se nedalo udělat víc. Musel bych první den zaskákat o něco líp," řekl.

První soutěžní den nejdříve ve špatných podmínkách skočil 203,5 metru a v druhém pokusu zvládl 210,5 metru. "Druhý skok asi rozhodl tohle mistrovství, ten jsem zkazil," vyčítal si. "Mohl jsem skočit tak o patnáct metrů dál, ale udělal jsem chyby. Byl jsem byl po prvním dnu dvanáctý a bez šance na přední umístění," uvedl.

Hájek osmým místem na MS v letech a především parádním letem 236 metrů potvrdil, že prožil životní sezonu. "Byla neskutečně výborná," přitakal sedmý muž z olympiády ve Vancouveru, který se předloni málem zabil při autonehodě. "Jsem rád, že jsem se takhle vrátil, a snad se to bude v příštích letech ještě lepšit," doufal Hájek.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard