Bauer sice dojel až devátý, druhou příčku ve SP poháru však uhájil

FALUN

Běžec na lyžích Lukáš Bauer uhájil konečné druhé místo v hodnocení Světového poháru. V dnešním finálovém závodě na 15 kilometrů volnou technikou mu k tomu ve Falunu stačila devátá pozice. Z vítězství se radoval král sezony Nor Petter Northug.

Český běžec Lukáš Bauer ve Falunu druhou příčku ve SP uhájil

Bauer má za sebou druhou nejlepší sezonu v SP, předloni celý seriál vyhrál. Podstatnou porci bodů získal za lednové vítězství v Tour de Ski. Vedle toho vybojoval i prvenství na klasické trati v Otepää.

"Cíl byl splněn, i když s velkým štěstím," řekl Bauer Radiožurnálu po dojetí do cíle. S výkonem v posledním závodu sezony SP ale nebyl spokojen. "Od začátku jsem cítil, že tahám za kratší konec. Lyže jsem měl srovnatelné s ostatními, ale výrazně mi to nešlo, nestíhal jsem. Od začátku jsem bojoval, abych se držel ve skupině," řekl.

O celkovou druhou příčku jej dnes mohl připravit Švéd Marcus Hellner, který vyrazil za hustého sněžení na těžkou trať druhý se ztrátou 40 sekund na Northuga. Druhé místo však neudržel, na posledních kilometrech se kolem něj přehnal Francouz Maurice Manificat. Jedinému českému zástupci ve finále SP tak ani nemuselo vadit, že v závěrečné rovince prohrál boj o osmou pozici.

Bauer při finiši ještě nevěděl, že byl Hellner třetí, proto se domníval, že o celkové druhé místo přišel. "Říkal jsem si, že je všechno v pytli, ale asi mě má někdo nahoře rád," řekl Bauer.

Během závodu jel se Švýcarem Dariem Colognou, kterému se snažil ještě v závěru poodjet, aby uhájil osmé místo. "V posledním stoupání jsem zkoušel nastoupit, abych ho utrhl, ale on si mě pohlídal až do cíle a pak mi nedal šanci," popsal Bauer, který bojoval s nemocí.

Také v ženském závodu na 10 km se radovala zástupkyně Norska Marit Björgenová. Za ní doběhla celková vítězka sezony Polka Justyna Kowalczyková, bronzová příčka patřila Švédce Charlotte Kallaové.

Do závěrečného závodu sezony nastupovala i Björgenová s výrazným náskokem 50 sekund, který si vyjela v předchozích třech dílech severského turné. Trojnásobná olympijská vítězka svůj náskok bezpečně udržovala a dojela si pro vítězství a prémii 41.250 švýcarských franků (729 tisíc korun).

Po dvojnásobném bodovém zisku zakončila Björgenová sezonu na celkové druhé příčce klasifikace SP. Kowalczyková ale měla prvenství zajištěné už dlouho dopředu.

Finále SP v běhu na lyžích ve Falunu (Švédsko):
Muži - 15 km volně:
1. Northug (Nor.) 44:30,8, 2. Manificat (Fr.) -3,4, 3. Hellner (Švéd.) -11,0, 4. Vylegžanin (Rus.) -45,8, 5. Vittoz (Fr.) -47,6, 6. Södergren (Švéd.) -59,4, 7. Angerer (Něm.) -1:26,1, 8. Cologna (Švýc.) -1:31,5, 9. Bauer (ČR) -1:37,9, 10. Di Centa (It.) -1:44,1.
Konečné pořadí SP (po 31 závodech):
1. Northug 1621 b., 2. Bauer 1021, 3. Hellner 985, 4. Cologna 885, 5. Manificat 580, 6. Jönsson (Švéd.) 554, ...55. Koukal 130, 93. Kožíšek 52, 114. Magál 34, 140. Jakš 16, 163. Novák (všichni ČR) 8.
Konečné pořadí distančních závodů: 1. Northug 749, 2. Bauer 563, 3. Hellner 483, 4. Cologna 384, 5. Vittoz 373, 6. Di Centa 340, ...70. Magál 34, 75. Koukal 30, 89. Jakš 16, 107. Novák 8, 109. Kožíšek 7.
Ženy - 10 km volně:
1. Björgenová (Nor.) 31:58,0, 2. Kowalczyková (Pol.) -51,9, 3. Kallaová (Švéd.) -1:12,8, 4. Steiraová (Nor.) -1:16,7, 5. Roponenová (Fin.) -2:38,2, 6. Šmigunová-Vähiová (Est.) -2:40,2, 7. Johaugová (Nor.) -2:49,0, 8. Olssonová (Švéd.) -2:53,2, 9. Saarinenová (Fin.) -3:01,9, 10. Laurentová-Philippotová (Fr.) -3:03,2.
1. Kowalczyková 2064 b., 2. Björgenová 1320, 3. Majdičová (Slovin.) 1191, 4. Saarinenová 1123, 5. Follisová (It.) 908, 6. Steiraová 892, ...59. Rajdlová 97, 63. Janečková 80, 67. Nývltová (všechny ČR) 76.
Konečné pořadí distančních závodů: 1. Kowalczyková 929, 2. Björgenová 636, 3. Steiraová 568, 4. Kallaová 493, 5. Roponenová 477, 6. Saarinenová 466, ...46. Rajdlová 53, 47. Janečková 52, 53. Nývltová 39.