Rubriky:

Lyže a snowboard

Pro Northuga je před startem nové sezóny cílem zlato z MS

18. listopadu 2010 12:48

Úvod sezóny možná kvůli nachlazení vynechá, ale pro běžce na lyžích Pettera Northuga to není vůbec důležité. Katastrofou by nemoc byla v únoru, kdy se koná na slavném Holmenkollenu v Oslu mistrovství světa, které je pro loňského krále Světového poháru hlavním cílem sezóny.

 

Roman Vondrouš, ČTK

"Cítím se silnější než v posledních dvou sezónách," říkal čtyřiadvacetiletý Northug minulý týden na tiskové konferenci, kterou vysílala norská televize v přímém přenosu a v sálu se tísnilo osmdesát zástupců médií. "Chci se co nejlépe připravit na mistrovství světa v Oslu a kvůli tomu jsem hladovější a motivovanější," konstatoval Nor.

Na loňském světovém šampionátu v Liberci získal Northug dva individuální tituly mistra světa a třetí přidal se štafetou. Z olympiády ve Vancouveru odjížděl se zlaty z klasické padesátky a z týmového sprintu a norskou štafetu vytáhl ke stříbru.

Na domácím mistrovství světa v Oslu se od něj bude očekávat nejvíce. Plánuje, že by nastoupil do všech šesti závodů, ale mluví pouze o jednom zlatu. "Vyhrát alespoň jedno zlato bude strašně těžké, proto budu s jedním spokojený," řekl Northug, ale zároveň přitakal, že je možné zopakovat v Oslu jeho liberecký úspěch.

Před tiskovkou měsíc trénoval mimo dosah novinářů, aby měl klid. Chráněn před žurnalisty a veřejností by měl být během celé sezóny. Osobní rozhovory poskytovat nebude. "Mám větší klid na odpočinek a chráním se tak," vysvětlil Northug.

Novinkou je psycholog

Novinkou je zařazení psychologa do norského týmu, který má běžcům pomáhat vyrovnávat se s velkým očekáváním. "Běžci jsou psychicky dost silní, ale mohou být ještě silnější," řekl odborník Erik Bertrand Larssen, který se o Nory stará.

V přípravě Northug téměř nic nezměnil. Trochu více času strávil ve vyšší nadmořské výšce a snažil se zapracovat na sprinterských schopnostech, díky kterým ničil soupeře už v předchozích sezónách. "Měl jsem tam ještě nějaké technické nedostatky, které bylo třeba odstranit, takže jsem teď rychlejší," řekl.

V duchu jeho vysokého sebevědomí odpověděl Northug na otázku ohledně jeho největší slabiny. "Možná na tuhle otázku nelze odpovědět," ušklíbl se.

"Ze Švédů mě porazí jen Kallaová"

A neodpustil si popíchnutí směrem ke švédským běžcům, věčným rivalům Norů. "Z jejich týmu mě porazí jenom Charlotte Kallaová," vtipkoval Northug, že ze švédské jedničky Marcuse Hellnera, s kterým prohrál na olympiádě, strach nemá.

Dobře naladěný Norrthug reagoval i na otázku týkající se jeho přítelkyně Rachel Nordtömmeové. Minulý měsíc vyšly její odhalené fotky v jednom mužské magazínu. "Jak se vám fotky líbí?" zněla otázka. "Už jsem Rachel spoře oblečenou několikrát viděl, takže pro mě to velké překvapení nebylo," rozesmál Northug tazatele.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Lyže a snowboard