Čeští běžci na lyžích kvalifikací sprintu v Kuusamu neprošli

KUUSAMO

Žádný z českých běžců na lyžích nepostoupil z kvalifikace do vyřazovacích jízd dnešního sprintu na 1,4 km klasicky, který je první částí třídílné minisérie Světového poháru ve finském Kuusamu.

Lukáš Bauer (vpředu) a spol. neprošli kvalifikací sprintu v Kuusamu.

Nejlepší z českých běžců byl Martin Koukal, který doběhl na 71. místě s odstupem 10,66 sekundy za nejrychlejším Niklasem Collianderem z Finska a od třicítky postupujících ho dělilo pět vteřin. V patnáctistupňovém mrazu skončil Martin Jakš 81., Lukáš Bauer 104. se ztrátou 16,92 sekundy, Dušan Kožíšek 112. a Jiří Magál 118.

Podobně jako Češi dopadli například Němci nebo Švéd Marcus Hellner, vítěz úvodního závodu sezóny v Gällivare, který v kvalifikaci skončil 63.

"Něco tam hapruje, přitom pocitově to nebylo špatný. Že porazím Jakšíka, který v přípravě v Muoniu jezdil ve výborné formě, o tom jsem nesnil ani v nejdivočejším snu," uvedl Koukal . A jak ho prověřil vítr? "Foukalo všem stejně. I když... Já měl proti, a ostatní zřejmě do zad," zavtipkoval.

Bauer v létě trénoval víc rychlosti, nikoli ale kvůli sprintům, hlavně směrem ke zrychlení na trati při hromadných startech. Přesto doufal, že by mohl jet lépe. "Poslední trénink na zdejší sprintové trati se mi jel dobře. Trošku zhoršení ale teď přinesl čerstvě napadaný sníh, stopa byla hluboká, trhala se. Ale všem stejně," řekl.

Ambice pro sérii Nordic Open Bauer nekomentoval. "Důležité je bojovat, absolvovat závody a pak uvidíme, na co to bude stačit. Stejně jako na Tour de Ski jsou bonifikace pro sprintery vysoký, a ty další závody - distanční i stíhací - pak hrozně krátký," dodal Bauer.

Na tratích v Ruce ho čeká ještě odpolední trénink. "Musím se zase rozjezdit. Řešili jsme, zda trénovat a včetně závodů odjet 4-5 dní v kuse, nebo jet z volna. Jeli jsme ze čtvrtečního klidu, a proto musím ještě něco najet," podotkl Bauer.

Nývltová: Pořád tam kousek chybí

Kvalifikaci žen na trati dlouhé 1.2 km vyhrála suverénně Norka Marit Björgenová, která o čtyři a půl vteřiny porazila Polku Justynu Kowalczykovou.

"Pořád tam kousek chybí," posteskla si Eva Nývltová, kterou na 38. místě dělilo 1,53 vteřiny od postupu. "Dvakrát jsem podsmekla ve stoupání, to mohlo být půl vteřiny. Na jiných úsecích jsem jela stříďák, a možná by byla lepší soupaž," podotkla ke ztrátám na rovinatějších úsecích.

Na 84. místě dojela Ivana Janečková se ztrátou 27,89 vteřiny. V poslední zatáčce před stadionem upadla. "Proč zrovna já," úpěla.

Světový pohár v Kuusamu je malou obdobou prestižního Tour de Ski. Po sprintu jedou muži v sobotu intervalovou klasickou desítku (ženy 5 km) a v neděli volnou patnáctku (ženy 10 km), do které budou vybíhat podle průběžného pořadí. Vítěz každého dne získá do SP 50 bodů a celkový král Kuusama 200 bodů.

Závody SP v běhu na lyžích (sprint klasicky) v Kuusamu:
Muži (1,4 km): 1. Dahl (Nor.) 3:08,6, 2. Poltaranin (Kaz.) -1,7, 3. Jauhojärvi (Fin.) -2,0, 4. Hattestad (Nor.) -4,8, 5. Pasini (It.) -4,9, 6. Newell (USA) -23,0, ...v kvalifikaci 71. Koukal, 81. Jakš, 104. Bauer, 112. Kožíšek, 118. Magál (všichni ČR).
Průběžné pořadí minisérie: 1. Dahl 2:08,7, 2. Jauhojärvi -3,7, 3. Poltaranin -4,2, 4. Hattestad -11,0, 5. Newell -15,5, 6. Pasini -15,7, ...71. Koukal -1:05,9, 81. Jakš -1:07,3, 104. Bauer -1:12,1, 112. Kožíšek 1:15,0, 118. Magál -1:15,7.
Průběžné pořadí SP (po 2 z 31 závodů): 1. Hellner (Švéd.) 100, 2. Cologna (Švýc.) 87, 3. Rickardsson (Švéd.) 60, 4. Poltaranin 55, 5. Dahl 50, 6. Jespersen (Nor.) 50, ...15. Bauer 32, 32. Jakš 15.
Ženy (1,2 km): 1. Björgenová (Nor.) 3:08,3, 2. Majdičová (Slovin.) -1,4, 3. Uhrenholdtová-Jacobsenová (Nor.) -8,1, 4. Kallaová (Švéd.) -11,0, 5. Nacumiová (Jap.) -11,2, 6. Longaová (It.) -12,2, ...v kvalifikaci 38. Nývltová, 84. Janečková (obě ČR).
Průběžné pořadí minisérie: 1. Björgenová 2:06,5, 2. Majdičová -8,8, 3. Uhrenholdtová-Jacobsenová -18,6, 4. Kallaová -20,3, 5. Nacumiová -22,5, 6. Longaová -25,7, ...38. Nývltová -1:13,7, 84. Janečková -1:27,9.
Průběžné pořadí SP (po 2 z 31 závodů): 1. Björgenová 150, 2. Kallaová 120, 3. Follisová (It.) 90, 4. Majdičová 68, 5. Uhrenholdtová-Jacobsenová 67, 6. Skofterudová (Nor.) 66.