Norka Björgenová ovládla i čtvrtý závod sezóny SP

Norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová vyhrála i čtvrtý závod sezóny Světového poháru. V Kuusamu na 10 km volně snadno uhájila svůj půlminutový náskok, který si vypracovala v předchozích dnech severského miniturné. Brörgenová tak opět zvýšila svůj náskok v pořadí SP.

Norská běžkyně na lyžích Marit Björgenová se raduje z vítězství - ilustrační foto.

Ve dvacetistupňovém mrazu si pro druhou příčku dojela celková královna SP z posledních dvou let Polka Justyna Kowalczyková, třetí skončila Švédka Charlotte Kallaová. Druhou pozici při handicapovém startu neudržela Slovinka Petra Majdičová, které již po třech kilometrech ujely Kowalczyková s Kallaovou, a nakonec byla v cíli až sedmá. Nejrychlejšího času dne a 50 bodů do SP dosáhla Norka Therese Johaugová, která se z 28. místa posunula do nejlepší desítky.

Z dvojice českých reprezentantek nastoupila pouze Eva Nývltová, jež měla ještě teoretickou šanci bodovat. Ze 44. startovní pozice si polepšila na dvaatřicátou a poslední bodovaná příčka jí unikla o půl minuty.

"Jelo se mi docela dobře, chvíli jsem ztrácela, protože jsem jela sama, pak ve skupině to bylo zase lepší," řekla po závodu podle tiskové zprávy svazu Nývltová. "Škoda, že jsem nedosáhla na body, bylo by to povzbuzení dál," litovala.

Ivana Janečková při krutých povětrnostních podmínkách raději neriskovala zdraví a stejně jako řada dalších závodnic na startu chyběla.

SP v běhu na lyžích v Kuusamu (Finsko):
Ženy - 10 km volně s handicapovým startem: 1. Björgenová (Nor.) 29:35,9, 2. Kowalczyková (Pol.) -33,6, 3. Kallaová (Švéd.) -45,7, 4. Fesselová (Něm.) -1:19,3, 5. Čekalevová (Rus.) -1:21,1, 6. Skofterudová (Nor.) -1:25,5, 7. Majdičová (Slovin.) -1:30,6, 8. Longaová -1:38,1, 9. Follisová (obě It.) -1:54,6, 10. Johaugová (Nor.) -1:58,6, ...32. Nývltová (ČR) -3:49,6.
Průběžné pořadí SP (po 5 z 31 závodů): 1. Björgenová 440 b., 2. Kallaová 311, 3. Kowalczyková 309, 4. Fesselová 217, 5. Skofterudová 206, 6. Čekalevová 188.