Bauer zvládl patnáctku volně nejrychleji, celkově byl devátý

KUUSAMO

Lukáš Bauer zvládl v nejrychlejším čase dnešních patnáct kilometrů volně, celkově závod s handicapovým startem Světového poháru v mrazivém Kuusamu dokončil jako devátý. Prvním mužem v cíli byl Rus Alexander Legkov, za což si připsal i bonusových 200 bodů do hodnocení SP.

Český běžec Lukáš Bauer

Bauer po výsledcích z pátečního sprintu i sobotní klasické desítky startoval až jako jednatřicátý, ale prodral se do elitní desítky a v dnešní etapě měl nejrychlejší čas. Prožil tak nejvydařenější závod dosavadní sezony. V dnešním dílu SP byl Magál 21. a Jakš 37.

"Je to super, nejlepší čas dne. Jelo se mi dobře. Chvilku jsem měl sice krizi, že nedojedu skupinku před sebou, ale pak jsem se z toho dostal," řekl po závodu Bauer. Jako vítěz etapy získal 50 bodů do SP a prémii 5000 švýcarských franků, přes devadesát tisíc korun, dalších 58 bodů za deváté místo celkově.

Bauerův výkon ocenil i servisman Vít Fousek, který si však zároveň postěžoval na zničené lyže. "Lukáš je borec, smekám před ním, doboxoval to až do konce, naměřili jsme na normálních teploměrech mezi 23 a 24 stupni celsia," povídal. Lyže na velkou zimu z roku 2007 však Bauer zničil na kamenech, nejlepší klasické lyže v sobotu rovněž přišly k velké újmě.

Finské minuturné v téměř dvaceti stupních pod nulou vyhrál Legkov před olympijským vítězem Švýcarem Dariem Colognou a švédským běžcem Danielem Rickardssonem.

Z bodového přídělu se dnes mohl těšit spolu s Bauerem i další český reprezentant Martin Jakš, jenž udržel svou pozici ze startu a doběhl dvaadvacátý. Bauer ztratil na vítězného Legkova po handicapech na startu v součtu tří závodů z Kuusama 29,8 sekundy a do elitní desítky se posunul na dvanáctém kilometru. Dušan Kožíšek s Martinem Koukalem trénovali a chystají se vrátit do Světového poháru v Düsseldorfu.

SP v běhu na lyžích v Kuusamu (Finsko):
Muži - 15 km volně s handicapovým startem: 1. Legkov (Rus.) 39:00,8, 2. Cologna (Švýc.) -10,1, 3. Rickardsson -14,2, 4, Hellner (oba Švéd.) -20,1, 5. Vylegžanin -22,7, 6, Černousov (oba Rus.) -25,0, 7. Olsson (Švéd.) -28,4, 8. Sedov (Rus.) -29,4, 9. Bauer (ČR) -29,8, 10. Kershaw (Kan.) -30,3, ...22. Jakš -1:50,6, 36. Magál (oba ČR) -2:05,8.
Průběžné pořadí SP (po 5 z 31 závodů): 1. Legkov 318, 2. Cologna 311, 3. Hellner 265, 4. Richardsson 247, 5. Vylegžanin 174, 6. Sedov 163, 7. Bauer 148, ...24. Jakš 48, 55. Magál 10.